100 mld USD na amerykańskie rakiety międzykontynentalne. Pogrążą budżet Pentagonu?

Czwartek, 17 Listopada 2016, 11:15
Czwartek, 17 Listopada 2016, 11:15

Według szacunków Pentagonu program nowej generacji rakiety balistycznej może kosztować nawet 100 miliardów dolarów, blisko 40% więcej niż wskazują oceny Sił Powietrznych USA. Główną przyczyną różnic jest sposób prognozowania wzrostu kosztów pracy w sektorze kosmicznym. Amerykanie zastanawiają się więc nad oszczędnościami. Jedną z opcji jest wykorzystanie podobieństw z programem rakietowym US Navy. 

Według szacunków Sił Powietrznych koszt opracowania następcy rakiet Minuteman III ma wynieść 62 mld USD, jednak Pentagon poddał taką kalkulację w wątpliwość. W ocenie biura Cost Assessment and Program Evaluation (CAPE) nowa broń obciąży amerykańskiego podatnika kwotą pomiędzy 85, a 100 mld USD. 

Główna różnica w sposobie szacowania kosztów dotyczy prognozy wzrostu kosztów pracy w sektorze technologii kosmicznych i satelitarnych, który zdaniem Pentagonu będzie znacznie wyższy niż poziom inflacji. Dodatkowo USA będą musiały zainwestować znaczne środki w wyszkolenie odpowiedniej kadry ponieważ specjaliści, którzy opracowywali rakiety Minuteman, Peacekeeper, Midgetman i Trident będą w momencie startu programu GBSD na emeryturze. Wspomniane czynniki mogą więc spowodować opóźnienie lub wręcz zatrzymanie programu z uwagi na niewystarczające finansowanie. Gdyby faktycznie koszty nowych rakiet balistycznych miały sięgnąć kwoty powyżej 85 mld USD będzie to stanowić ogromne wyzwanie dla budżetu Pentagonu zwłaszcza, że równolegle będą także realizowane programy bombowca strategicznego B-21 Raider i okrętów podwodnych klasy Columbia (SSBN-X). 

Stany Zjednoczone chcą więc szukać oszczędności podczas budowy następców Minutemanów-III. Jedną z opcji jest wykorzystanie z podobieństw z technologiami zastosowanymi w rakietach US Navy Trident II D5, które będą poddawane modernizacji. Marynarka wojenna i siły powietrzne mają wkrótce stworzyć wspólny zespół, który będzie szukać wspólnych obszarów w obu programach. Raport z jego prac ma zostać przygotowany w 2018 roku. 

Start rakiety Minuteman III, Fot. Boeing

Siły Powietrzne USA planują pozyskać 400 rakiet balistycznych nowej generacji w ramach programu Ground Based Strategic Detterent (GBSD). W przeciwieństwie do Minutemanów III część z nich zostanie być może rozmieszczona na trudnych do wykrycia i zniszczenia platformach mobilnych. Pierwsze rakiety mają wejść do służby ok. 2030 roku, będą stanowić jeden z kluczowych elementów amerykańskiej triady nuklearnej, co najmniej do lat 70. XXI wieku. 

Oferty w programie budowy nowej rakiety balistycznej złożyły trzy amerykańskie koncerny zbrojeniowe: Boeing, Lockheed Martin i Northrop Grumman. Pierwsze kontrakty w mającym potrwać 3 lata procesie maturacji technologii mają zostać zawarte pod koniec 2017 roku. Produkcja pierwszy komponentów pocisków ruszy dopiero w latach 20. XXI wieku. 

Czytaj więcej: Broń ostateczna NATO. Zapaść, czy modernizacja?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

39 komentarzy

Radek79 Piątek, 02 Grudnia 2016, 20:04
Żaden Pentagon się nie pogrąży a tylko Rosja dostanie ścisku d...... .Rosjanie nie mają kasy by wejść w taki wyścig zbrojeń.
LEJĄCY Z ROSJI Niedziela, 20 Listopada 2016, 7:04
Największą fantazje reprezentują komentatorzy z Moskwy, bo zawsze krytykują sprzęt amerykański a wychwalaja pod niebiosa ten rosyjski i myślą że Polacy od razu uwierzą w te bajki.
LEJĄCY Z USA Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 11:33
Największą fantazje reprezentują fanboye z .... (Warszawy, Kijowa, Brukseli, Waszyngtonu - wstawić właściwe), gdyż zawsze krytykują sprzęt rosyjski, a wychwalają pod niebiosa amerykański i uważają, że potrafiący myśleć samodzielnie Polacy w ogóle uwierzą w te ich bajki.
cenzor Piątek, 18 Listopada 2016, 22:58
100 mld USD na amerykańskie rakiety międzykontynentalne. Pogrążą budżet Pentagonu? Autor oddał rzeczywistość Amerykańskiej gospodarki , która wyraźnie na to wskazuje zaczyna być bankrutem , by sprostać nowym wyzwaniom w sprawie nowych rakiet międzykontynentalnych nie ma na to pieniędzy a to zagraża bezpieczeństwu samej Ameryce , chyba ze wypuszczą jakieś nowe obligacje i albo Rosja je kupi lub Chiny . Tylko nasuwa się pytanie czy maja jakieś pokrycie w złocie lub jakieś zakłady oddadzą pod zastaw . Bo kto kupi obligacje bez pokrycia . Ps. Jeśli chodzi o w pis niejakiego "inżynier na emeryturze " - nie ma pan racji popierając niejakiego " wesołe usa " fantazje można mieć tego nikt nie zabrania ale realizm a życzenie to dwie różnice . o tym już tvn 24 i bis głośno śpiewaja . Ameryka nie ma kasy na unowocześnienie swego uzbrojenia .
qwerty Wtorek, 13 Grudnia 2016, 16:56
Amerykanie mają coś co sprawia, że ich bankructwo jest właściwie niemozliwe. DOlar to waluta rezerw, bankructwo USA spowoduje wyparowanie niewyobrażlanych ilości zgromadzonych funduszy. Nikt na to nie pozwoli raczej wynegocjują spłatę długów po 20% ich wrtości, niż światowa finasjera pozoli by ich biliony dolarów były warte tyle co makulatura.
lelum_polelum Niedziela, 20 Listopada 2016, 23:12
Jakoś te USA , drogi Wania, tak bankrutują od 70 lat i nie zbankrutowały, w przeciwieństwie do Twojej Ojczyzny, która aktualnie plajtuje 3 raz w ostatnim trzydziestoleciu...
tak tylko pytam... Piątek, 18 Listopada 2016, 18:01
Czy portal D24 widzi na swym portalu walkę Polaków z rosyjską propagandą? Dialog pod tym artykułem świetnie to ilustruje. Jak zamierzacie pomóc Polakom?
my naród Sobota, 19 Listopada 2016, 14:01
Portal D24 - widzi jakie bzdury wypisujesz ......tak tylko pytaj - nikt ci nie zabrania ? KTO PYTA - ten nie błądzi . Chyba że te dyrdymały piszesz z kijowa lub z za oceanu z radia swoboda
dyny Niedziela, 20 Listopada 2016, 23:13
Sugerujesz że portal Defence 24 jest sponsorowany z Moskwy? Sądzę że się mylicie Wania...
Polak prawdziwy Niedziela, 20 Listopada 2016, 7:09
"my naród" tak wygląda naród z Moskwy piszący wciąż głupoty, i czuwający aby nikt przypadkiem nie napisał czegoś złego o Rosji
Ps.Osobiscie bardziej podoba mi się statek kosmiczny ORION, niż ten wasz sojuz, modernizowany pewnie za pieniądze z USA !
bmx Piątek, 18 Listopada 2016, 8:35
WESOŁE USA - jeśli chcesz opierać potęgę o zdrajców rosyjskich , którzy za nikłe srebrniki maja sprzedać technologię rosyjską - kosztem potęgi usa ? To o czym ty tak naprawdę myślisz ? Gdyby nie niemiec BRAUN - amerykańska flaga nie znalazła by się w kosmosie czy na księżycu ? A dziś przy gospodarce nisko upadającej usa o czym już coraz głośniej mówią wszyscy dookoła , taki przyszedł moment że nie jest to już publicznie chowane pod dywan - gospodarczo nie są wstanie tak szybko modernizować starego z lat 70-80 uzbrojenia . PUTIN mimo przeciwności jednak postawił na modernizacje > uzbrojenia > gospodarki ! TRAMP - będzie miał nie lada ból głowy na co naj wpierw postawić - uzbrojenie czy gospodarka ? Każdy chce jak najlepiej dla swojego kraju - to zrozumiałe , ale REAL - jest zupełnie inny ? Porównywanie Rosjan , do toalet z wyciętych w podłodze dziur > a żyjących w ubóstwie 30 milionów ludzi w samej usa , rasizmie i innych nie korzystnych zjawisk poprzez megalomanie byciem " ŻANDARMEM ŚWIATA " . Mści się i to w zastanawiającym tępie - amerykanie chcą pracy i godnego życia > a nie stale awanturnictwa a każdym zakątku świata ? Pozdrawiam .
Informator Niedziela, 20 Listopada 2016, 7:19
Pan BMX to również "FAKTY I MITY".......tytułem informacji oczywiście.
Ps. prośba do moderatora, aby wpuścił ten komentarz. Dziękuję.
bmx Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 18:34
Dobrze żeś poinformował
Polanski Piątek, 18 Listopada 2016, 16:16
Ty się Amerykanami nie martw. Pomyśl o swojej Rosji.Co za maniera. Ciągle to o murzynach bity u was. Może zmienisz płytę? Nie da się tego czytać.
sarna Piątek, 18 Listopada 2016, 22:39
Polanski - a co nie strzelają do czarnoskórych jak do kaczek i nie ma tam ubóstwa . W kijowie tak się produkujesz ? Facet ma rację że Tramp musi podjąć walkę z ubóstwem w USA , wojny kosztują a końca nie widać ?
PiotrEl Czwartek, 17 Listopada 2016, 22:42
Jakim trzeba być człowiekiem by uważać że pieniądze decydują o wszystkim np. zdradzie Ojczyzny? Polakiem?
Rosjanie wdrożyli projekt utylizacji plutony za 280 mln USD, USA władowało jak dotąd 7,7 mld USD i trwają dyskusję ile jeszcze
trzeba włożyć. 7 mld USD, 15 mld USD czy 21 mld USD. Tak jest i tu...
smutne jak bardzo usa Czwartek, 17 Listopada 2016, 18:28
WESOŁE USA - nie do twarzy ci pod tym artykułem , jak byś chciał nabrać powietrza ! A tu nic ? Te twoje gryzmoły to takie pobożne życzenia . Pomału doczekasz się upadku tego twojego nowego kraju ? Ta zielona karta ci nie pomoże - jeszcze będziesz musiał z tamtąd spiepszać ? Co zaś nowych jak to wyraziłeś rakiet balistycznych - mało wątpliwe , by jakiś Amerykanin coś wymyślił = gdyby nie niemiec BRAUN - nawet w kosmos by nie poleciała amerykańska flaga . Na razie latacie Rosyjskimi statkami , i łaskawie dziwię się ze PUTIN was tam zabiera ? Ot amerykańska technologia - o przekupieniu to tak stosuje ameryka od nie pamiętnych lat ? nawet Kukliński był przekupiony złotymi dolarami i nic z tego życia nie miał >>>>> sam otwarcie przyznajesz o przekupieniu tych złych Rosjan na stronę amerykańską ! I TYLE jest warta ameryka przy takim bezrobociu i tak poważnym zadłużeniu , podziale społeczeństwa ? Sama przez lata się tego dorobiła , wyląduje jeszcze gorzej jak CCCP . Kalifornia już chce oderwania się od USA - a następne stany czekają w kolejce . Życzę ci powodzenia żyj sobie w tej przyczepce - przez ciebie nazwaną camper ?????????
Tokyo Czwartek, 17 Listopada 2016, 15:55
Maja juz nowa generacje inzynierow w SpaceX, ktorzy przygotowuja dzialajace rakiety nosne w rekordowym czasie
bender Piątek, 18 Listopada 2016, 10:50
Masz racje, ale to nie tylko Space X. W USA istnieje konkurencja na rynku producentow satelitow i nanosatelitow, producentow rakiet (nosnikow) czy wreszcie brokerow tych uslug. Na samym 'Space Coast' na Florydzie start odbywa sie co tydzien, a czasami nawet 2 razy w tygodniu. Przemysl kosmiczny zyje i sie rozwija. Wystarczy wejsc na strone NASA i zapoznac sie z harmonogramem startow.
No ale skad maja o tym wiedziec mieszkancy smutnych zamglonych krain rozjasniajacy swoje ponure zycie kolorowymi newsami z RT ;-)
Pozdrawiam.
mędrec Sobota, 19 Listopada 2016, 13:56
bender - ty w to wierzysz czy karzą ci tak pisać . Bo rosja latała i lata nadal tym samym sojuzem co 30 lat temu . A wy w wasyngtonie już nic oprócz lichego bez pokrycia dolarów nie macie ? A tak ochoczo napadliście na IRAK , AFGANISTAN i końca nie widać . Se latajcie na drzwiach od stodoły lub zawołaj TWARDOWSKIEGO bo on był pierwszy na księżycu .
Davien Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 9:26
Latają Sojuzem bo nic innego nie mają, ich nowa Angara ma udżwig 3800kg na LEO i nigdzie dalej więc sie może nie ośmieszaj.Jeżeli chcesz porównywać Sojuza czyli statek który powstał dla wyprawy księżycowej z nowoczesnymi pojazdami to sie nie ośmieszaj bo nawet wahadłowce biły go pod każdym względem
WESOŁE USA Czwartek, 17 Listopada 2016, 15:03
USA ma sporo czasu na opracowanie następcy minutemana 3, o finanse bym się nie martwił, bo Ameryka w przeciwieństwie do Rosji ma pieniądze na zbrojenia, skoro potrafią wydawać co rok kilkadziesiąt mld $ na różne tajne projekty, to tym bardziej będą mieli pieniądze na stworzenie broni o znaczeniu strategicznym. Kolejna sprawa, to inżynierowie, wszyscy mówią że USA nie ma odpowiednich specjalistów w dziedzinie techniki rakietowej, a jednak opracowują i budują pociski antybalistyczne takie jak KGB, KEI, SM3,THAAD które są technologicznie bardziej zaawansowane od klasycznych pocisków ICBM czy SLBM. Warto jeszcze dodać, że nawet jak USA będzie miało problem z owymi inzynierami, to zawsze mogą ściągnąć do siebie konstruktorów z Rosji, płacąc im za pracę o wiele więcej i oferując im i ich rodzinom życie na o wiele wyższym poziomie niż w Rosji. Należy pamiętać, że Rosja choć by nie wiem ile zaoferowała pieniędzy, to USA może zawsze dać więcej, co jest chyba logiczne porównując zasoby finansowe wymienionych krajów. Wracając do rakiet, USA opracowują pociski antybalistyczne, więc można przypuszczać, że pewne rozwiązania techniczne z tych pocisków zostaną wykorzystane przy opracowywaniu nowych ICBM/SLBM co niepowinno dziwić, oczywiście nie mówię że tak będzie, ale może tak być. Na koniec chciał bym jeszcze przypomnieć o tym, że Rosjanie również mają problemy z opracowywaniem nowych pocisków balistycznych, przykład - R 30 BULAWA, pomijając już kwestie że tworzy je zakład bez doświadczenia w tym zakresie, to jednak są problemy, bo Bulawa to pocisk skomplikowany, w którym post booster z głowicami bojowym ponoć manewruje w kosmosie, i tworzenie czegoś takiego być może przerasta możliwości techniczne Rosji i cały ten program, może zostać zamknięty i nowy SLBM w Rosji zacznie opracowywac od początku, zakład który ma w tym doświadczeniem... więc amerykanie mają czas :)
DZIDZIUŚ ☺ Piątek, 18 Listopada 2016, 11:37
Napisałeś dobry komentarz "wesołe usa" już ruskie trolle zaczynają kipić ze złości, bo nie wiedzą jak ci dawalic ;)....jeden pisze, że mieszkasz w przyczepie, inny znowu się napina, że nie masz racji, bo....napisałeś prawdę ! i trolle teraz mają problem he,he, zostałeś nazwany nawet zdrajca !.....ale nie przejmuj się.....jeszcze nie raz dostaniesz baty za pisanie prawdy, co boli ruskich trolli ;)))))
WYEDUKOWANE USA Czwartek, 17 Listopada 2016, 23:19
A cóż Ty szanowny absolwencie Elementary School możesz wiedzieć o "możliwościach technicznych Rosji" w kwestii konstruowania rakiet balistycznych?
PS.
Swoją drogą to dość śmieszne jak tacy dyletanci komentują - wbrew "intencjom" autora artykułu, który powinien raczej wiedzieć co pisze - coś o czym nie maja pojęcia.
inżynier na emeryturze Piątek, 18 Listopada 2016, 11:25
Akurat pan o nicku " wesołe usa" napisał dobry komentarz, zwrócił uwagę na kilka istotnych elementów jak, wykorzystanie technologi czy materiałów do produkcji antyrakiet, które mogą znaleźć zastosowanie w nowych pociskach balistycznych, jakie mają być opracowywane w Stanach Zjednoczonych. Zwrócił również uwagę na problemy rosyjskiego pocisku R 30 bulawa, co jest też prawdą, więc nie rozumiem, o co panu o nicku "wyedukowane usa" chodzi ?
Oczywiście nie musi Pan się zgadzać, ze wszystkim co napisał ten internauta, bo może Pan mieć inne zdanie, ale już wysmiewanie czy pisanie o wykształceniu, jest wysoce nie grzeczne z Pana strony. To forum jest anonimowe zecz jasna, więc zamieszczać posty może każdy, i nikt z nas nie wie, jakie kto posiada wykształcenie czy kwalifikacje. Więc apeluje do Pana, aby zamiast wysmiewac kogoś na forum, zaczął pan pisać kulturalnie a przede wszystkim sensownie. pozdrawiam.
WYEDUKOWANE USA Piątek, 18 Listopada 2016, 21:55
Drogi "inżynierze", z całym szacunkiem: w moim odczuciu "wesołe usa" napisał już na Tym forum tyle "idiotyzmów" (wiem, że to sformułowanie może Pana razić), że w mom odczuciu jest kimś kto pisze o czymś o czym nie ma pojęcia.
PS.
A co do cyt. "już wysmiewanie czy pisanie o wykształceniu, jest wysoce nie grzeczne" skwituję tak: kilka razy na Tym szacownym forum komentowałem posty "wesołego usa" wykazując mu totalną indolencję jako absolwentowi "elementary school" - nigdy nie odpowiedzi tj. zaprotestował!!!
Kiks Czwartek, 17 Listopada 2016, 14:56
Cóż, wyssane z palca i rozbuchane koszty robią swoje..
szajswaffe Czwartek, 17 Listopada 2016, 13:24
Jak nie nałapają nowych von Braunów albo tych od "Sarmatów" to nie będę mieli. Skończy się na drogiej nowej wersji minuteman III.
Davien Czwartek, 17 Listopada 2016, 16:04
Na razie to jakos wasze Buławy nie mogą wystartowac bez awarii, a nie amerykańskie ICBM-y. A co do Sarmata jak wystartuje to cos będzie wiadomo, bo może skończyc jak Buława, wiec sie nie osmieszaj:)) Korolowa juz nie macie by wam rakiety zbudował:)
szajswaffe Piątek, 18 Listopada 2016, 0:57
A jak skończyła buława? Bo na pewno nie tak, jakbyś chciał żeby skończyła, czyli na złomowisku :) A pisanie o tym że buława nie może wystartować bez awarii, to właśnie jest ośmieszanie się. Buława to skomplikowany pocisk który z czasem zostanie dopracowany, z topolami też były problemy na początku. Problemów z rakietami międzykontynentalnymi nie ma tylko USA, bo ich technologia jest sprzed 30 lat. Kiedyś wystarczała, ale dzisiaj dla S-500 nie będzie łatwiejszego celu do zniszczenia niż minuteman III, no może jeszcze scud :)))
bmc3i Wtorek, 06 Grudnia 2016, 14:42
To zapewne dlatego Buława jeszcze nie zdążyła dobrze zagrzać miejsca na pokładach Długorękich, a Rosjanie już opracowują pocisk który ma ją zastąpić. I zapewne dlatego że ufają Buławie bezgranicznie, opracowanie nowego pocisku powierzyli tym razem doświadczonemu biuru Makiewa, nie zaś skompromitowanemu Buławą moskiewskiemu MITT.
Davien Piątek, 18 Listopada 2016, 14:09
Na 26 prób 15 nieudanych to nowy rekord swiatowy w tej kategorii:) Moze sobie juz daruj te bajki bo mają ja kolejny raz przerabiać by sie do czegos nadawała. S-500 uzywa zmodernizowanych rakiet od S-300VM i jakos powstac nie może a i tak ma byc systemem gorszym od THAAD-a nie mówiac o SM-3 czy GBI.. A co do technologii to Rosyjskie Jarsy osiagneły dopiero poziom starych Minutemanów więc nie osmieszaj się:)
szajswaffe Piątek, 18 Listopada 2016, 18:20
Co tak słabo? Nie lepiej napisać że Jarsy osiągnęły dopiero poziom V2 ? Co się będziemy żałować, idźmy na całość w zawyżaniu wartości amerykańskiego złomu i zaniżaniu rosyjskiego :))
Davien Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 9:31
Jars jest Topolem-M w którym przywrócono pierwotna funkcję MIRV, pod względem osiągów odpowiada pociskom Minuteman 3 więc skończ może się ośmieszac jak masz zerową wiedzę. Może samemu się najpierw zapoznaj ze stanem rozwoju rakiet balistycznych USA i Rosji zanim cos napiszesz. Jak im wychodzą nowe rakiety to dobitnie pokazała Buława z której problemami nie moga się do tej pory uporać a która jest podstawowym i jedynym jak na razie uzbrojeniem ich nowych SSBN.
gościu Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 18:40
Davien a którą chciałbyś oberwać tym złomem rosyjskim czy tym złomem jankeskim . Jeśli masz zerowa wiedzę to ja bym nie chciał ani tym złomem ani tym złomem z za oceanu :
DZIDZIUŚ ☺ Czwartek, 24 Listopada 2016, 19:33
Gdybyś miał 10% tej wiedzy co Davien, to byś takich głupot nie musiał pisać :)))
Davien Czwartek, 24 Listopada 2016, 1:48
Może jakies merytoryczne argumenty zamiast głupot czy sie juz skończyły?:)
von Braun Czwartek, 17 Listopada 2016, 23:11
Biedactwo, tobie "zdrowy rozsądek" już się dawno "nadwyrężył" przez to ciągle promowanie "myśli technicznej made in USA najwybitniejszej we wszechświecie" a teraz "mieszasz" w to Korolowa? Zachowaj choć trochę "powagi" i oceń sprawy "realnie" (jeżeli w ogóle wiesz co mam na myśli).
A Czwartek, 17 Listopada 2016, 14:48
Wystarczą im własne Goddardy a to co mają bez problemu spopieli Rosję i to wielokrotnie.Tworzenie dziesiątek wersji pocisków balistycznych jak w Putinstanie nie dowodzi potęgi.Liczy się jakość wykonania a takie Tridenty II nie zawodzą podczas próbnych strzelań od ćwierć wieku.Teraz porównaj to z Buławami które co i rusz eksplodują.