Indie: nowy banknot na rocznicę startu sondy marsjańskiej

Wtorek, 15 Listopada 2016, 15:23

Na dzień 5 listopada 2016 roku przypadła trzecia rocznica wystrzelenia pierwszej indyjskiej sondy międzyplanetarnej, Mangalyaan. Z tej okazji Narodowy bank Indii wyemitował specjalny banknot o nominale 2 tysiące rupii, na którego rewersie widnieje grafika dedykowana misji statku kosmicznego.

Nowy typ i wzór banknotu został zaprezentowany publicznie w listopadzie 2016 roku przez przedstawicieli Banku Rezerwy Indii. Grafika przedstawiająca sondę Mangalyaan (Mars Orbiter Mission) została umieszczona na odwrocie banknotu o nominale 2 tysiące rupii (ok. 120 PLN), z wizerunkiem Mahatmy Gandiego. Będzie to najwyższy jak do tej pory indyjski nominał wprowadzony do powszechnego obiegu, zastępując w nim dotychczasowy banknot o wartości tysiąca rupii.

Rewers przedstawia wyraźnie widoczny statek kosmiczny orbitującą nad powierzchnią Marsa. Sonda Mangalyaan była pierwszym pojazdem międzyplanetarnym, który wysłano w kosmos w ramach indyjskiego programu kosmicznego. Statek został wystrzelony 5 listopada 2013 roku przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO). Wszedł na orbitę wokół Marsa w dniu 23 września 2014 roku i od tamtej pory stał się 13 ludzkim instrumentem pomyślnie wprowadzonym na orbitę satelitarną Czerwonej Planety.

Udana misja kosztował indyjski budżet blisko 74 mln USD. Choć instrument stworzono zasadniczo jako demonstrator technologiczny bez szczególnych aspiracji badawczych, po dotarciu do Marsa dokonał on udanych pomiarów powierzchni i atmosfery planety z użyciem 4 zintegrowanych czujników oraz zamontowanej kamery. Na bazie zdjęć przesłanych z sondy na Ziemię po pierwszym roku orbitowania stworzono 120-stronicowy atlas powierzchni Czerwonej Planety.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

KT Wtorek, 15 Listopada 2016, 16:08
No i super. Warto przy okazji powiedzieć, że Indie wycofały z obiegu banknoty 500 i 1000 rupii równolegle do wprowadzenia tego 2000 rupii. Zrobiły to bez wcześniejszego ostrzeżenia. Na dzień dzisiejszy w gargantuicznych kolejkach do banków zginęło około 20 Hindusów. Ale naturalnie program komiczny wymaga ofiar...
Greg Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 13:48
Widać że idą w naukę a nie religie jak np Iran gdzie na każdym banknocie jest ich przywódca religijny