„Techniki rakietowe i satelitarne priorytetem państwa”. Lew-Mirski o porozumieniu PGZ i Politechniki Warszawskiej [Space24.pl TV]

Poniedziałek, 07 Listopada 2016, 15:40

„To porozumienie jest realizacją koncepcji budowy takiego systemu kształcenia kadr, który będzie połączeniem zarówno sfery naukowej, jak i biznesowej” - mówi w rozmowie ze Space24.pl Maciej Lew Mirski, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej o umowie podpisanej z Politechniką Warszawską, dotyczącej utworzenia interdyscyplinarnego kierunku studiów doktoranckich w dziedzinie technik rakietowych i satelitarnych.

Ta umowa wpisuje się absolutnie w strategię Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz cele jakie są postawione przed Polską Grupą Zbrojeniową przez Ministerstwo Obrony Narodowej.” – mówi w rozmowie ze Space24.pl Maciej Lew-Mirski, członek zarządu PGZ o porozumieniu podpisanym w dniu 17 października br. z Politechniką Warszawską. W tym roku akademickim na wsparcie studiów doktoranckich z zakresu technik rakietowych i satelitarnych zostanie przeznaczonych 400 tys. zł.

„Umowa dotyczy finansowania studiów w zakresie technik rakietowych oraz satelitarnych. To są dwie dziedziny uznane przez państwo polskie za priorytetowe” – Maciej-Lew Mirski, Członek Zarządu PGZ

Członek zarządu PGZ wysoko ocenia kompetencje uczelni, z którą podpisano umowę o współpracy. Dodaje, że na PW bardzo dobrze rozwijają rozwijają się technologie rakietowe i satelitarne. „Jeżeli chodzi o Politechnikę Warszawską to przypomnijmy jest to jedyny polski ośrodek, który wysłał polskiego satelitę. PW-Sat1 znalazł się na orbicie dzięki tej uczelni. Techniki rakietowe i satelitarne świetnie się tam rozwijają i stąd ten wybór.”  - mówi Maciej Lew-Mirski.

Celem zawarcia porozumienia jest między innymi ustanowienie współpracy pomiędzy młodymi naukowcami, a spółkami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dzięki temu w przyszłości będą oni mogli zasilić kadry PGZ, i brać udział w pracach w priorytetowych obszarach.

Chodzi o to, żeby zbudować mechanizm współpracy w trakcie studiów, która stworzy więź pomiędzy takim doktorantem, a określoną spółką wchodzącą w skład PGZ.” (…) „A więc związać go i zawodowo, i mentalnie, a później także finansowo na co Polska Grupa Zbrojeniowa jest przygotowana.” – Maciej-Lew Mirski, Członek Zarządu PGZ.

„To porozumienie jest realizacją koncepcji budowy takiego systemu kształcenia kadr, który będzie połączeniem zarówno sfery naukowej, jak i biznesowej” – podsumowuje Lew-Mirski.

Czytaj więcejPGZ i Politechnika Warszawska utworzą studia doktoranckie dla sektora kosmicznego

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

16 komentarzy

dk. Wtorek, 08 Listopada 2016, 18:34
przepraszam, ale 400 tysięcy złotych na "wsparcie" badań ??? to chyba tylko płace grupki osób i ich delegacje ? Ewentualnie także animacje komputerowe do youtube ?
Setki milionów euro, to kwoty typowo przeznaczane na świecie na programy, z szansami realizacji.
Robert Wtorek, 22 Listopada 2016, 13:20
Ma Pan absolutna racje. Trzeba natomiast od czegos zaczac, wiec jest to pierwszy pozytywny krok. I czekamy na nastepne!
Moldke Wtorek, 08 Listopada 2016, 13:26
A na ukraonie to nie takie rakiety budują
haha Wtorek, 08 Listopada 2016, 12:27
W końcu dotarło do wierchuszki biurokratycznej w MON, że jak chcą coś realnie zrobić, a nie pozorować trzeba korzystać z ludzi z Politechniki Warszawskiej, a nie WAT. Cieszę się, jako absolwent, bo szkoda, że do tej pory różne prace i projekty na PW zlecał Lockheed Martin czy Thales, a PGZ miało na to wywalone. Zdradzę tajemnicę włodarzom, że jest jeszcze w tym kraju świetne AGH i Politechnika Wrocławska, skąd moi znajomi wyjechali do Azji, bo pracę zaproponowały im tamtejsze firmy jeszcze w czasie studiów. To chyba pierwszy raz kiedy państwo rzeczywiście może powstrzymać emigrację garstki najzdolniejszych ludzi w tym kraju. Jak widać - można.
g77 Wtorek, 08 Listopada 2016, 10:20
Mniej słów, więcej czynów poproszę.
mechatronika pw Wtorek, 08 Listopada 2016, 13:06
Podsłuch za pomocą żyroskopu smartfonu wyłowi każde "słowo" i każdy "czyn".
Da Poniedziałek, 07 Listopada 2016, 23:23
Ciekawe jakie doświadczenie posiada Politechnika w zakresie technologii rakietowych i satelitarnych w porównaniu do ośrodków naukowych z innych krajów? Jakoś nie słyszałem zbyt wiele o naszych wielkich osiągnięciach w tej dziedzinie. Nie wiem, czy bez wsparcia bardziej doświadczonych ośrodków sami damy sobie radę? Jakby tak miało być to pewnie już dawno Wojsko Polskie dysponowałoby systemami rakietowymi (rozwijanymi chociażby na bazie broni poniemieckich, w poniemieckich ośrodkach) podobnymi do francuskich czy izraelskich. Ale niestety tak nie jest i chyba długo nie będzie - jeśli w ogóle.
nie da Wtorek, 08 Listopada 2016, 13:12
Zakłady w Lubiczowie to naturalne miejsce pracy dla absolwentów Mechatroniki PW. Poradzieckie to tak, ale żyroskopu laserowego Rosjanom nie damy.
haha Wtorek, 08 Listopada 2016, 12:30
To mało słyszałeś najwyraźniej i mało czytasz. Projekt PW-Sat świadczy o tym, że można jak wyjdzie się z zaścianka umysłowego. Tu ostatnie osiągnięcie przy pomocy Rytheon
Rafi333 Poniedziałek, 07 Listopada 2016, 20:51
0,4 MLN PLN tylko dofinansowania?
Przecież na pseudo ekspertów od "zamachu smoleńskiego" PIS wydaje MILIONY.
Priorytet, śmiechu warte.
pyton Wtorek, 08 Listopada 2016, 9:50
A ile za te MILIONY można by kupić ogłoszeń w GW, ośmiorniczek, zegarków czy horoskopów dla psów!
znafca Poniedziałek, 07 Listopada 2016, 18:21
Czyli... czas reaktywować program:
- rakieta p/lot BŁYSKAWICA
- rozpocząć program pocisk p/lot PK-6
Łukasz Wtorek, 08 Listopada 2016, 10:07
BŁYSKAWICA???
o czym kolego mówisz
znafca Środa, 09 Listopada 2016, 22:48
Wpisz w Google: Błyskawica rakieta p/lot lub coś podobnego
x Środa, 09 Listopada 2016, 9:09
Błyskawica stoi w porcie w Gdyni, nie wiedziałeś..?
KrzysiekS Poniedziałek, 07 Listopada 2016, 18:03
To poproszę o wsparcie projektu PK-6.