Reklama

Polska

ARP ogłasza wyniki konkursu stażowego. "Element budowy kosmicznych kadr"

  • fot. http://www.telespazio.it/

Ośmiu stażystów rozpocznie wkrótce praktyki w najważniejszych w Polsce firmach specjalizujących się w technologiach kosmicznych. Pierwsza edycja programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” to efekt współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Projekt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiej branży kosmicznej na wykwalifikowaną kadrę inżynierską i wpisuje się w założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.

Według opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju Polskiej Strategii Kosmicznej, ogłoszonej 12 września br. do 2030 roku, obroty rodzimych firm sektora kosmicznego mają wynosić co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów tej branży w Europie. Wdrożenie Strategii ma umożliwić m.in. wykorzystywanie danych satelitarnych w pracy administracji publicznej przy planowaniu przestrzennym, monitoringu jakości powietrza i wód czy ochronie granic.

Czytaj więcej: Założenia Polskiej Strategii Kosmicznej. Krok milowy dla branży

Jednym z celów Strategii jest także budowa kadr sektora kosmicznego. Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki podkreśla szczególne miejsce, jakie w Polskiej Strategii Kosmicznej zajmuje kształcenie kadry inżynierskiej oraz zapewnienie możliwości rozwoju młodym badaczom, którzy chcą realizować swoją pasję zawodową w Polsce.

Do spełnienia ambitnych celów zapisanych w Polskiej Strategii Kosmicznej, konieczna jest praca w wielu obszarach, wśród których niezwykle ważne jest budowanie dobrze wykwalifikowanych kadr. Dlatego też wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego objęliśmy patronatem rozstrzygany dziś program stażowy. Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów, mającym coraz większe znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej. Wspieranie m.in. tej branży umożliwi realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Mateusz Morawiecki, Wicepremier i Minister Rozwoju

Do udziału w konkursie stażowym, zainicjowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego zgłosiło się 39 osób, spośród nich wybrano ośmiu zwycięzców, są to:

Maciej Dziewiecki, absolwent Politechniki Wrocławskiej,

Adam Dąbrowski, absolwent  Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Technicznego Hamburg-Harburg,

Denis Czuliński, absolwent Politechniki Wrocławskiej,

Jędrzej Górski, absolwent Politechniki Wrocławskiej,

Przemysław Recha, absolwent Politechniki Śląskiej,

Michał Łabęcki, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej,

Paweł Krzywda, absolwent Politechniki Śląskiej,

Paweł Kozłowski, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej.

Laureaci konkursu odbędą sześciomiesięczne staże w polskich firmach z branży technologii kosmicznych. Będą to: Astronika, Blue Dot Solutions, Centrum Badań Kosmicznych, Hertz Systems, Ires Technologies, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP), Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego oraz SENER Polska. Wynagrodzenie stażowe w 60 procentach pokryje ARP S.A., pozostałe 40 procent firma przyjmująca na staż. Miesięcznie to poziom 4-6 tys. złotych brutto.

Mamy świadomość, że sektor technologii kosmicznych będzie miał coraz większy wpływ na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Dlatego w ARP koncentrujemy się na inwestycjach w branże przyszłości, bo to one przynoszą najwięcej zysków. Oprócz inwestycji kapitałowych, nasze wsparcie kierujemy do młodych naukowców i badaczy. W ten sposób chcemy umożliwić utalentowanym osobom zdobycie wiedzy i wykorzystanie jej w praktyce. Rozpoczynając pierwszy tego typu w Polsce program stażowy w branży technologii kosmicznych, liczymy na to, że będzie to dobra inwestycja.

Marcin Chludziński, prezes ARP S.A.

Głównym założeniem staży jest kształcenie kadr sektora kosmicznego, rozwój kariery młodych naukowców oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a firmami z sektora kosmicznego. Zainicjowany przez ARP S.A. program stażowy ma charakter merytoryczny, jego celem jest zdobycie doświadczenia oraz wykorzystanie wiedzy i umiejętności w praktyce.

Ważnym wyzwaniem dla polskich firm z branży technologii kosmicznych jest poprawa komunikacji biznesowej miedzy nimi i podejmowanie działań promocyjnych, także w relacjach z administracją oraz w obszarze edukacji. Stąd pomysł, aby zainwestować w możliwości i potencjał młodych ludzi i wspólnie ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego stworzyć ten program. Chcemy pokazać, że potrzebujemy takich absolwentów jak nasi dzisiejsi laureaci, a oni sami mają szansę kontynuować swoją pracę w tej innowacyjnej dziedzinie nie tylko za granicą, ale również w kraju.

Michał Szaniawski, Wiceprezes ARP S.A.

Oglądaj: Wsparcie kadr sektora kosmicznego priorytetem ARP [Space24.pl TV]

Źródło: ARP

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama