Rosjanie testują broń hipersoniczną?

Poniedziałek, 31 Października 2016, 13:20

W zeszłym tygodniu rosyjskie Wojska Rakietowe Przeznaczenia Strategicznego przeprowadziły udany test rakiety balistycznej UR-100UTTKh. Niewykluczone, że głównym celem próby było sprawdzenie hipersonicznej głowicy szybującej.

Pocisk balistyczny UR-100UTTKh został wystrzelony z podziemnego silosu w ramach testów przez instalację wchodzącą w skład 13. Rakietowej Dywizji Orienburską, której sztab znajduje się mieście Jasnyj (w Obwodzie Orienburskim).Celem testu było zweryfikowanie możliwości bojowych rakiet międzykontynentalnych, którym wcześniej przedłużono resurs eksploatacyjny. Próba okazała się udana i pocisk osiągnął wyznaczony cel na poligonie Kura na Kamczatce.

Zgodnie z informacjami podanymi przez rosyjskie media podczas zeszłotygodniowej próby rakiety miał miejsce test hipersonicznego pojazdu szybującego zdolnego do manewrowania w końcowej fazie lotu. Ostatni prawdopodobny test tej broni miała miejsce w kwietniu br. także z wykorzystaniem rakiety typu UR-100N UTTKh.

Rosjanie opracowują broń hipersoniczną w ramach projektu 4202 przede wszystkim z myślą o przełamywaniu najnowszych amerykańskich systemów strategicznej obrony przeciwrakietowej. Głowice szybujące Yu-71/-74 przemieszczające się z prędkością nawet Mach 10 mają wejść do służby po 2020 roku i stanowić uzbrojenie nowej generacji ciężkiego pocisku balistycznego RS-28 "Sarmat". Ma to umożliwić Rosjanom wykonywanie precyzyjnych uderzeń jądrowych lub być może także konwencjonalnych z użyciem międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Czytaj więcej: Rosyjska głowica hipersoniczna gotowa do służby?

UR-100UTTKh (kod NATO: SS-19 Mod 3 Stiletto) to rakieta trzystopniowa na paliwo ciekłe o zasięgu ponad 10000 km, która może przenosić do 6 głowic atomowych. Pierwsze takie pociski wprowadzono do służby w 1979 r. Wojska Rakietowe Przeznaczenia Strategicznego dysponują obecnie ok. 30 pociskami tego typu. Broń jest obecnie wycofywana i zastępowana przez nowsze systemy.

MD/AH

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

71 komentarzy

DZIDZIUŚ Środa, 02 Listopada 2016, 20:30
Na tym zdjęciu u góry, to jest katapulta do wystrzeliwania onucy ? czy ma służyć do wystrzeliwania ruskich kosmonautów na księżyc ?
ktoś wie ? niech napisze, bo bardzo interesuje mnie to zdjęcie u góry, co przedstawia.
Już po nas Poniedziałek, 31 Października 2016, 20:17
Broń hipersoniczna + Szatan-2 i z Polski nie zostanie kamień na kamieniu.
Niestety Rosjanie w 2018 staną się jedynym supermocarstwem, podczas gdy każdy inny kraj w porównaniu z nimi będzie jedynie płotką.
Nie udało się z ZSRR więc świat zostanie podbity przez Rosję Putina.
Niestety NATO nie robi nic aby temu zapobiec.
Rosja nie uderzy już konwencjonalnie Siłami Lądowymi.
Wystarczy jedna rakieta i po wojnie...
LEJĄCY Z ROSJI Środa, 02 Listopada 2016, 13:52
Jaki proroczy ruski troll na tym forum się pojawił.
dobra rada !......zmień forum na Onet czy interia, tam są tacy prorocy jak ty :))
Polanski Poniedziałek, 31 Października 2016, 18:16
Test był udany czyli mają taką broń? Nic tylko produkować. Ktoś coś wie na ten temat? Jak to lata? Kiedy osiąga prędkość 10 Mach? Jak manewruje, bo chyba manewruje? Z jakich materiałów jest zrobione, że się nie stopi? Jak rozprowadzają ciepło , żeby ładunek nie uległ zniszczeniu? 10 Mach to chyba szybko, prawda?
E=MC2 Niedziela, 06 Listopada 2016, 18:17
Manewrowanie w locie jest ograniczone tarciem powietrza, więc szybka zmiana trajektorii powiedzmy w końcowej fazie lotu czyli już w atmosferze, jest nie możliwa zarówno dla głowicy hipersonicznej jak i klasycznej MIRV. Żadne pociski balistyczne takiej możliwości nie mają, w przypadku R 30 Bulawy, sytuacja wygląda podobnie, jej głowice po uwolnieniu z post booster
nie mają możliwości wykonywania żadnych manewrów w końcowej fazie czyli atmosferze, w takie informacje z rosyjskich mediów, nie można wierzyć. Zmiana kierunku lotu głowicy MIRV przy dużej prędkości, jest możliwa tylko w kosmosie, czyli próżni, gdzie nie występuje zjawisko tarcia powietrza. Jeśli chodzi o tzw antyrakiety to sytuacja wygląda następująco, pocisk GBI ma możliwość trafienia głowicy MIRV tylko w kosmosie, więc manewrojaca głowica ma szansę pokonać głowice EKV, problem pojawia się z pociskiem KEI
który, ma możliwość zwalczania głowicy bojowej zarówno w kosmosie jak i w fazie późniejszej że tak powiem i tu pojawia się problem , bo głowica bojowa nie może już zmienić kierunku lotu a EKV z pocisku KEI, po matematycznych obliczeniach komputerowych będzie znajdować się idealnie na kursie spotkaniowym wspomnianej głowicy MIRV, więc trafienie będzie skuteczne na 100% i dlatego właśnie pocisk KEI stanowi tak duże zagrożenie dla Rosji, która to oczywiście zdaję sobie z tego sprawę ale nie wiele może zrobić, więc również próbują skonstruować swoją tarcze antyrakietowa ,bo wiedzą że arsenał ofensywny, będzie coraz mniej skuteczny w przyszłości. Na koniec chciałbym napisać, że prace nad pociskiem KEI nie zostały przerwane, bo możliwości jakie posiada, przeszły oczekiwania samych inżynierów pracujących nad nim. Władze w Pentagonie postanowiły objąć tajemnicą cały projekt KEI a na pierwszy plan w mediach, wysunąć pocisk GBI i SM3, które są skuteczne w jakimś zakresie, ale nie dorównują KEI pod żadnym względe, nawet w zakresie prędkości maksymalnej. Na koniec dodam jeszcze, że technologia pocisków KEI, ma być wykorzystana w opracowaniu nowych pocisków TRIDENT oraz MINUTEMAN, co tym bardziej wymaga zachowania tajemnicy ze względu, że jest to projekt o znaczeniu absolutnie strategicznym.
Ruski troll Środa, 02 Listopada 2016, 14:11
Napisze ci później, bo jeszcze nie czytałem sputnika ;)
dropik Środa, 02 Listopada 2016, 9:58
opisze to po południu bo w tej chwili nie mam dostępu do maila na który dostałem od Rosjan liczne materiały na temat tego projektu ;)
analizator Wtorek, 01 Listopada 2016, 15:46
Chiny przeprowadziły kolejny udany test hipersonicznej głowicy manewrującej DF-ZF (WU-14) przeznaczonej dla rakiet balistycznych średniego i międzykontynentalnego zasięgu - informuje The Washington Free Beacon.

Chiny przeprowadziły, już siódmy udany test hipersonicznej głowicy manewrującej DF-ZF (wcześniejsze oznaczenie amerykańskie WU-14) - informuje The Washington Free Beacon. Test miał mieć miejsce w kwetniu br. w okolicach Centrum Startowego Satelitów Taiyuan w prowincji Shanxi. Lot głowicy był obserwowany przez amerykańskie satelity, a pocisk miał osiągnąć prędkość pomiędzy 6500, a 11000 km/h. Jak podkreśla amerykański serwis do testu chińskiej broni hipersonicznej doszło zaledwie kilka dni po próbie podobnego systemu przeprowadzonym przez Federację Rosyjską z użyciem rakiety balistycznej UR-100N (kod NATO: SS-19 Stiletto).

Głowica hipersoniczna DF-ZF testowana z samymi sukcesami od 2014 roku, już za cztery lata może wejść na wyposażenie chińskich sił zbrojnych. Do jej przenoszenia mają być zdolne różne typy rakiet balistycznych: od średniego zasięgu DF-21 po międzykontynentalne DF-31 i DF-41. Amerykańscy analitycy spekulują również, że nowa broń mogłaby także znaleźć zastosowanie jako broń przeciwokrętowa umożliwiając użycie rakiet balistycznych do zwalczania ruchomych celów. Uzbrojenie DF-ZF ma stanowić ładunek konwencjonalny lub atomowy.

Manewrująca głowica zdolna do wejścia w atmosferę z prędkością ponad 10 Machów będzie niezwykle trudnym celem do zwalczenia przez budowane przez USA systemy obrony przeciwrakietowej. To właśnie ich rozwój miał zresztą wpłynąć na decyzję władz w Pekinie o rozwoju tego typu broni, która pozwoli na przełamywanie przyszłych systemów obronnych supermocarstwa. Najprawdopodobniej Chińczycy planują także opracowanie wersji DF-ZF wyposażonej w silnik, co spowoduje, że będzie ona jeszcze trudniejsza do przechwycenia.
Polanski Czwartek, 03 Listopada 2016, 12:16
Dlatego amerykanie budują działo elektromagnetyczne. Parę strzałów i po kłopocie. Przy tej prędkości wystarczy sabot o wadze kilku kilogramów.
yaro Wtorek, 01 Listopada 2016, 0:19
nikt Ci nic nie odpowie bo i jak ma powiedzieć kiedy projekt jest ściśle tajny, wiadomo jedynie, że testy zaczęli w 2008 i były nieudane, dopiero w 2015 coś wyszło a teraz podali, że przetestowano z sukcesem więc czego chcesz się więcej dowiedzieć, jak są tylko szczątkowe informacje i to tylko takie które chcieli udostępnić, są dwa pociski jeden Ju-71 a drugi Cyrkon, dochodzi jeszcze ten wspólny Brahmos robiony z Indiami i jeszcze projekt Cyrkona wystrzeliwanego z bombowca i tu nasza wiedza jest "przyparta do muru". Najwięcej chyba dowiemy się o Brahmosie bo on z tych jest najbardziej jawny i podejrzewam, (ale to tylko moja teoria) mniej zaawansowany technicznie niż pozostałe pociski bo Rosjanie taka wiedzą nie dzielą się z innymi.
Davien Środa, 02 Listopada 2016, 12:14
Brahmos 2 ma byc podobno licencyjna wersją 3M22 Cyrkon więc zobaczymy co z tego wyjdzie.
Flavio > Polanski Poniedziałek, 31 Października 2016, 21:49
Bodajże chodzi o pociski rakietowe typu RUBIEŻ, a które mają wejść do służby w przyszłym 2017 r.Były kilkakrotnie testowane i ponoć są to jedyne na świecie, hipersoniczne pociski rakietowe V generacji o prędkości 10 Mach, czyli dziesięciokrotnie szybsze od prędkości dźwięku.Nikt na świecie poza Rosją takową bronią nie dysponuje, a nic nie wskazuje na to, aby w nieodległej przyszłości dysponował.Niemcy twierdzą, iż Rosjanie są najlepszymi specjalistami na świecie w produkcji pocisków rakietowych.Aha RUBIEŻ jest pociskiem rakietowym wysoce manewrującym.
Davien Środa, 02 Listopada 2016, 12:13
No to od poczatku: Rubiez ma byc pociskiem balistycznym, a w tym przypafku twoje 10Ma wypada żałosnie, stary Minuteman 3 lub Topol_m miały ok 22-25Ma. Cała reszta to po prostu zmyslenia bez słowa prawdy
PS Masz racje z tym że wg ciebie nitk tak prymitywna bronia juz nie dysponuje jak to wynika z twojego opisu systemu Rubiez:)
olo Poniedziałek, 31 Października 2016, 21:40
To ty nie wiesz ? A wiec wlewasz kanisterek samogonu i dodajesz drugi na zapas jakby ta rakieta wytrzeźwiała resztę robi błędnik.
PiotrEl Poniedziałek, 31 Października 2016, 17:58
W przypadku zwalczania tego typu pocisków relacja kosztów miecz - tarcza wynosi 1 do 1000. Tzn że na każdy 1 USD "zainwestowany" przez Rosja USA będzie zmusza wydać 1000 USD - bez 100% gwarancji zniszczenia. Powodzenia
walka z przeziębieniem Wtorek, 01 Listopada 2016, 19:42
E, nie. Na każdy taki miecz USA wyprodukują 2000 swoich mieczy.
Marek Wtorek, 01 Listopada 2016, 11:47
To obowiązuje w dwie strony. O ile wiem, Amerykanie także nie zasypują gruszek w popiele.
Polanski Wtorek, 01 Listopada 2016, 9:26
Broń elektromagnetyczna odwróci te proporcje.
Piotr34 Wtorek, 01 Listopada 2016, 1:25
Raczej odwrotnie.Taki pocisk kosztuje krocie-zanim wejdzie do sluzby lasery antyrakietowe beda chlebem powszednim.A strzal z takiego lasera to jest koszt KILKUNASTU dolarow.
the saint Poniedziałek, 31 Października 2016, 22:26
Ale masz fantazje.I ta precyzja w wyliczeniu kosztów......
Kiks Poniedziałek, 31 Października 2016, 21:44
Ty może zatrudnij się w Pentagonie. Dzwonią już do ciebie headhunterzy?
wezyr Poniedziałek, 31 Października 2016, 20:40
jak to obliczyłeś? Albo skąd masz takie dane? Tylko nie mów ,że z Rossia Today
Emeryt zIntelligence Poniedziałek, 31 Października 2016, 14:39
To ,że była udana próba podało Ministerstwo Wojny FR? Czyli premie będą wypłacone. U nas po roku 2020 będzie 10 OP z Tomahawkami. Próby rozmów trwają. A o próbach USA czytaj na CNN!!!??/
przemo Poniedziałek, 31 Października 2016, 13:51
Pierwsza udana próba hipersonicznej głowicy szybującej na tak dużym dystansie w świecie. Jeżeli Rosjanie opracują i wdrożą taką głowicę, to SM-3, GBI i inne obecne systemy antyrakietowe będą nieskuteczne. Pozostaną tylko mocne lasery, lub inna broń energetyczna. Ciekaw kiedy USA przetestuje swoje hipersoniczne głowice szybujące (prawdopodobnie w latach 20180-2020).
walka z przeziębieniem Wtorek, 01 Listopada 2016, 19:44
Jeżeli.
ajax Wtorek, 01 Listopada 2016, 8:28
Falcon HTV-2 (Hypersonic Technology Vehicle 2), Boeing X-51A WaveRider o napędzie strumieniowym (Scramjet – Supersonic Combustion Ramjet) czy zainicjowanym programem Prompt Global Strike (Natychmiastowe Globalne Uderzenie).
LEJĄCY Z ROSJI Poniedziałek, 31 Października 2016, 21:22
Skąd to wiesz ?....już wiem przeczytałeś w sputniku, wiem bo też czytałem te bzdury :)
Pisar Poniedziałek, 31 Października 2016, 15:06
Na jakim dystansie? Nigdzie nie ma informacji ile przeleciała glowica po odlaczeniu od ostatniego stopnia. Myśląc w ten sposób można by rzec ze przeleciał niewielki dystans bo amerykańskie b52 które są nośnikami głowic testowych startują z Nellis AFB a testy wykonują w rejonie Kwailen więc pokonują większy dystans.
yaro Wtorek, 01 Listopada 2016, 0:23
dystans możesz wstępnie sobie wyliczyć, weź skąd wystartowała rakieta, wiadomo, że dolatuje do niskiej orbity i tam następuje odpalenie, podali, że po odłączeniu pocisk wykonał jakiś manewr z sukcesem po czym trafił w cel na poligonie, w sumie mamy od startu do celu jakieś 10 tyś km, to możemy jakoś logicznie ułożyć w całość
Davien Czwartek, 03 Listopada 2016, 10:05
Na razie uzycie głowicy hipersonicznej nie zostało w żaden sposób potwierdzone, cel próby był zupełnie inny i jest raczej mało prawdopodobne by ryzykowali niepowodzenie testu 4202 z powodu awarii rakiety.
WESOŁE USA Poniedziałek, 31 Października 2016, 15:02
Zanim rosjanie wprowadza na uzbrojenie te hipersonicze głowice czy pojazdy, to USA będzie posiadało już w pełni zaawansowana broń laserową o dużej mocy.
magazynier Poniedziałek, 31 Października 2016, 21:42
Kiedy Tesla "ostrzelał " Podkamienną Tunguskę laserów nie było. A jaki efekt! Poczytaj trochę.
prawa fizyki Poniedziałek, 31 Października 2016, 19:36
Przestańcie z tymi bredniami o broni laserowej. Jeśli nie zostanie umieszczona w Kosmosie, to do obrony strategicznej się nie nada, bo po prostu na większy dystans w atmosferze ziemskiej się nie nadaje i basta. Słabe lasery są nieprzydatne a mocne w atmosferze ziemskiej powodują nagrzewanie się powietrza, jego drganie i rozmycie lub chybienie wiązki a przy dalszym zwiększeniu mocy jonizację ("zapłon") powietrza, przez co staje się nieprzenikliwe dla promieniowania laserowego. Wiadomo to od lat 60. ale co pokolenie, jak już wszyscy o tym zapomną, to przekręca się podatników na kolejny nieuniknienie nieudany projekt broni laserowej do zestrzeliwania pocisków balistycznych, choć świetnie się wie, że to niewykonalne na większych dystansach, a blisko do rosyjskich granic Boeing z laserem nie podleci. Na małe odległości może się uda jakąś broń laserową sklecić ale na odległości ponad kilkadziesiąt km to można zapomnieć. Przeciw hipersonicznym głowicom też to będzie nieskuteczne. Taka głowica gdy popier... 15-20 Machów to i tak jest otoczona plazmą i ma temp. min. 1500C i dodatkowego przysmażania laserem nawet nie poczuje (i tak musi mieć żaroodporne osłony ceramiczne czy ablacyjne), zwłaszcza, że z uwagi na prędkość takiej głowicy to przysmażanie nie będzie mogło trwać długo. Niemcy coś kombinują z zespołem kilku słabszych laserów, które miałyby ogniskować się na jednym punkcie, co eliminowałoby może problem z nagrzewaniem powietrza, ale też z góry zapowiadają, że to będzie i tak broń małego zasięgu, nawet jak się uda ją stworzyć.
TECHNOLOGIA PRZYSZLOSCI Środa, 02 Listopada 2016, 12:20
Boeing nie podleci, ale B2 jak najbardziej , broń laserowa to wielka niewiadoma, natomiast broń wykorzystująca olbrzymia energię elektryczną, była by wstanie zniszczyć wszystko w swoim zasięgu, kwestia tylko mocy tej energii, zresztą mówił już o tym Nikola Tesla. W przyszłości będą możliwe rodzaje broni, których dzisiaj nie jesteśmy wstanie pojąć, i jakieś głowice hipersoniczne jak w sumie dobrze zauważył "wesołe" będą w muzeach techniki. Zecz jasna mówię o tym, co dotyczy dalekiej przyszłości, czy ktoś 100 lat temu wyobrażał sobie myśliwiec F 22 Raptor, albo prom kosmiczny ?
Polanski Wtorek, 01 Listopada 2016, 14:46
15-20 Mach w powietrzu? Jak długo? Tylko nie pisz, że promy kosmiczne to miały prędkość 32 tys.km?h. W atmosferze. 1500 stopni to dużo, ale jak długo trwa taki lot w atmosferze? Na jakiej wysokości? To istotne. Jeżeli na dużej wysokości gdzie atmosfera nie jest gęsta to jak manewruje? Amerykańskie pociski hipersoniczne testowane były na dużych wysokościach. Na jakich były testowane rosyjskie? Może po prostu hipersoniczność polega na rozpędzeniu głowicy w kosmosie i wejściu w atmosferę z taka prędkością? Co podtrzymuje tę prędkość? Przecież w gęstszych warstwach atmosfery następuje gwałtowne hamowanie wywołane tarciem. Jak to działa?
SMUTNE USA Poniedziałek, 31 Października 2016, 17:12
za 4 lata USA z laserów nic nie będzie miało, nie siej dezinformacji bo nikt rozsądny w nią nie uwierzy .... USA w broni laserowej jest dalej w lesie , poza jednym samolotem testowym nic nie posiada, piękny PR twoje USA pokazuje ale za tym długo długo nie ma nic!
DZIDZIUŚ ☺ Sobota, 05 Listopada 2016, 12:05
Amerykanie testują już działo elektromagnetyczne, a ruscy mają takie?
nie słyszałem, bo to dla ruskich za wysoka półka techniki, więc kto tu jest w lesie ?
SMUTNA ROSJA Wtorek, 01 Listopada 2016, 11:52
Co ty nie powiesz?
Nie tylko Amerykanie, ale także Niemcy testowali jak najbardziej funkcjonalną broń laserową.
O ile wiem, ci ostatni nawet planują wprowadzenie opartego na laserach OPL bliskiego zasięgu.
WESOŁE USA Poniedziałek, 31 Października 2016, 18:38
Nikt rozsądny nie uwierzy w to, że Rosja będzie miała za kilka lat broń hipersoniczna, radary Rofar, czy inne zeczy, bo każdy inteligentny człowiek widzi, jakie problemy ruscy mają z pociskiem R 30 BULAWA, mysliwcem PAK-FA , a chwalą się czymś, co stworzą może dopiero za 10/20 lat, albo i dłużej. Jakim naiwnym trzeba być, żeby wierzyć w propagandę Kremla, bo jak słusznie wielu mądrych na tym forum pisze, Rosja ma olbrzymie problemy finansowe i robią co mogą aby jakoś za bardzo nie zostać w tyle za USA, ale idzie im coraz gorzej. USA opracowało F 22 Raptora, już dawno temu, a ruscy dopiero teraz bawią się z PAK-FA, co tylko potwierdza ich zapoznienia technologiczne i pisanie BZDUR przez zapewne ruskich trolli,nic nie zmieni, powiem więcej ,wasze wściekłe ataki na tym forum, potwierdzają tylko, że została wam już tylko propaganda.
SMUTNE USA Środa, 02 Listopada 2016, 0:21
właśnie z tym problem, że tych "rozsądnych" jest coraz mniej a ci rozsądni widzą, że USA straciła przewagę techniczną.
troll Wtorek, 01 Listopada 2016, 22:34
Broń hipersoniczną mieli już w ZSRR. To odgrzewane kotlety. Buławę zaprojektowali specjaliści od rakiet bazowania lądowego( Topol, Jars), i są skutki. Ale już budują nową rakietę, ci co się na tym znają naprawdę ( skąd kasa?). PAK FA już lata, czeka na awionikę, silniki i uzbrojenie. Ciekawe, że nie zdecydowali się na zubożoną wersję z tym co już mają. Zredukowali by odbicie radiolokacyjne i przeszkolili personel. Po aferze szpiegowskiej ( plany systemów kierowania ogniem T-14 Armata, laserowych żyroskopów Kalibra i systemów radarowych) chyba muszą to i owo zmienić. Ale dlaczego mieli by gonić Wesołe USA? Niech Wesołe USA goni ich. To Rosjanie swoimi niewidimkami latali nad Paryż w latach 70. To oni zbudowali Komsomolca( rekord zanurzenia 1000 m, odpalanie torped z 600m ).
ciekawy Wtorek, 01 Listopada 2016, 18:41
To wymień te problemy z PAK-FA? Bo na razie wiadomo, że przechodzi próby państwowe, jest przygowywana seryjna produkcja a w przyszłym roku pierwsze mają trafić do jednostek.
Davien Czwartek, 03 Listopada 2016, 10:08
Rosjanie mają kupic zaledwie 12 T-50 dodatkowo w starej konfiguracji bo nowy silnik nawet wg nich będzie przechodził próby państwowe od 2020r. Radar też jeszcze testów nie ukończył więc z czym będa latać?
LEJĄCY Z ROSJI Środa, 02 Listopada 2016, 13:50
Coś dluuuugo te próby przechodzi, i nie ma silników takich jak raptor i mieć nie będzie, no chyba że ruscy ukradna Amerykanom ,a ty napiszesz, że to nie prawda, że Amerykanie sami się okradli :))
lukas1234 Wtorek, 01 Listopada 2016, 17:33
To co właśnie napisałeś jest propagandą. Powiedzi jakie masz dowody, że te projekty się nie powiądą lub są tylko wymysłem proapagandy kremla? Co do F-22 i sukcesu tego projektu to raczej wątpliwe. Znaczy tak jest takie coś i podobno lata, ale każdy taki lot wymaga od strony amerykanów wielu godzin-dni przygotowań i organizowania ekip ratujących. F-35 z tego co piszą to klapa. Teraz jest tylko łatanie na siłe i za duże pieniądze tego projektu.
ANTYROSJA Środa, 02 Listopada 2016, 18:08
Dowód to masz osobisty towarzyszu "lukas" z Moskwy, a ty jakie masz dowody na te wasze rewelacje ? chyba sputnik i inne ruskie media.
yaro Poniedziałek, 31 Października 2016, 16:37
Zapomniałeś dopisać jeden mały szczgół… laserowe baterie dużej mocy będą romieszczone w bazie na księżycu
WESOŁE USA Poniedziałek, 31 Października 2016, 18:44
Zeczywiscie amerykanie chodzili po księżycu już w 1969 roku, a ruscy.....ups
Masz rację ,prędzej Amerykanie umieszcza na księżycu działo laserowe niż ruscy polecą na księżyc ;))
yaro Poniedziałek, 31 Października 2016, 14:24
poczytaj o KEI Kinetic Energy Interceptor to jest amerykańska odpowiedź ...
realista Poniedziałek, 31 Października 2016, 19:50
O czym Ty bredzisz? KEI może służyć tylko do boost phase i do midcourse phase. Ale midcourse phase w przypadku manewrującej głowicy szybującej odpada, bo gdyby nawet osiągał 10km/s (a nie osiąga, bo dla paliw chemicznych to nieosiągalne) to i tak potrzebuje ustawić się "na trasie" dzięki wielominutowemu uprzedzeniu o trasie przelotu głowicy i gdy w czasie tych wielu minut głowica zmieni kurs to KEI chybi o dziesiątki czy setki kilometrów, bo nawet 10km/s to za mało na przechwytywanie pościgowe. Boost phase z uwagi na wielkość Rosji odpada również a zresztą blisko leżące "Redzikowa" wyparują w pierwszych minutach konfliktu zanim Rosja odpali ICBM, bo "tarcza" będzie pierwszym celem konfliktu nuklearnego. Ba! Redzikowo może nawet wyparować bez wojny nuklearnej: po podnoszeniu stopni gotowości obu stron, po poderwaniu bombowców strategicznych, kolejnym krokiem może być anihilacja "Redzikowów" jako sygnał, że się nie żartuje i obie strony mimo wszystko mogą jeszcze odwołać apokalipsę - za Redzikowo USA nie pójdzie w nuklearną zagładę - musi mieć lepszy pretekst...
yaro Środa, 02 Listopada 2016, 13:04
czytaj ze zrozumieniem wypowiedź, ze zrozumieniem ten tekst brzmi tak, Amerykanie maja tylko KEI, KEI dla osoby króra chce poszukać informacji o nim nie nadaje sie do użytku, to kuternoga przy rosyjskim projekcie ... tu nie ma żadnego bredzenia, Amerykanie narazie niewiele maja i jest to jedyny odpowiednik dla Cyrkona czy Ju-71
Davien Czwartek, 03 Listopada 2016, 10:11
KEI jest pociskie antybalistycznym ok 8-10 razy szybszym od rosyjskich głowic hipersonicznych, więc nie wiem o co ci chodzi jak te bajki wypisujesz. To nie jest odpowiednik 4202 lub Cyrkona.
Nojatotamnwm Piątek, 04 Listopada 2016, 18:56
"KEI jest pociskie antybalistycznym ok 8-10 razy szybszym od rosyjskich głowic hipersonicznych"
To on korzysta z jakiegoś napędu antygrawitacyjnego? Bo fizycznie nie jest to możliwe.
Davien Niedziela, 06 Listopada 2016, 15:27
Prędkość KEI -do 10km/s prędkość 4202- od 7 do10 Ma widzisz róznicę czy sam sobie przeliczysz i przestaniesz bajki opowiadać.
DZIDZIUŚ ☺ Sobota, 05 Listopada 2016, 12:15
A Saturn C 5 że statkiem apollo to jaką prędkość osiągał wchodząc w atmosferę ? na początku miał 13 km/s to ponad 40000 km/h. Rakieta KEI jest chyba trochę wolniejsza, około 10 km/s czyli 36000 km/h, więc o co ci chodzi ? Najważniejsze, można tak szybko lecieć ? Można ! to co się napinasz tak ?
Nojatotamnwm Sobota, 05 Listopada 2016, 21:54
Wspomnę jeszcze, że nad Kinetic Energy Interceptor w 2009r. przerwano prace.
E=MC2 Niedziela, 06 Listopada 2016, 17:02
Nad pociskiem KEI, nie przerwano prac, tylko w mediach tak mówiono, a cały projekt stał się tajny z uwagi na skuteczność tego pocisku, który jest o wiele lepszy od GBI właśnie ze względu na szybkość. GBI ma gorsze parametry, ale stał się gwiazdą medialna, właśnie po to, żeby po cichu USA mogło nadal pracować nad KEI. Na koniec, chciałbym jeszcze dodać, że pocisk KEI jest wykonany z unikatowych materiałów, które mają stać się podlozem pod nowe pociski zarówno SLBM jak i ICBM
projektowane w przyszłości dla amerykańskiej triady nuklearnej
E=MC2 Niedziela, 06 Listopada 2016, 17:00
Nad pociskiem KEI, nie przerwano prac, tylko w mediach tak mówiono, a cały projekt stał się tajny z uwagi na skuteczność tego pocisku, który jest o wiele lepszy od GBI właśnie ze względu na szybkość. GBI ma gorsze parametry, ale stał się gwiazdą medialna, właśnie po to, żeby po cichu USA mogło nadal pracować nad KEI. Na koniec, chciałbym jeszcze dodać, że pocisk KEI jest wykonany z unikatowych materiałów, które mają stać się podlozem pod nowe pociski zarówno SLBM jak i ICBM
projektowane w przyszłości dla amerykańskiej triady nuklearnej.
Davien Niedziela, 06 Listopada 2016, 15:33
Jego natepca został GBI, który jest tylko nieznacznie wolniejszy bo ok 7km/s.. Szybkość 4202 jest kilkukrotnie niższa.
Nojatotamnwm Niedziela, 06 Listopada 2016, 20:59
"Szybkość 4202 jest kilkukrotnie niższa."
Bzdura. GBI ma taką prędkość tylko na maksymalnym zasięgu- im niżej oddzielisz głowice tym będą one wolniejsze.
7 km/s to mają zwykłe MIRV wchodzące w atmosferę, więc Ju-71 pewnie podobnie lub szybciej. W dalszej części lotu będzie szybszy niż zwykły MIRV. Dodatkowo dochodzi manewrowość.
Davien Poniedziałek, 07 Listopada 2016, 14:26
Jeżeli chcesz manewrowac przy takiej prędkości w atmosferze to chyba Rosja wymysliła w końcu silnik antygrawitacyjny:)) co do prędkości EKV czyli element rażący ma do 15km/s więc daruj sobie bajki o szybszej głowicy szybujacej, bo tym jest 4202 to nie głowica balistyczna. Widzę że nawet nie wiesz jak ma działać Ju-71
Nojatotamnwm Poniedziałek, 07 Listopada 2016, 19:54
"Jeżeli chcesz manewrowac przy takiej prędkości w atmosferze"
Oficjalnie Ju-71 ma zdolności manewrowe. Jak twierdzisz inaczej, to podaj źródło lub dowód :)

"co do prędkości EKV czyli element rażący ma do 15km/s "
Dowód? Wszystkie źródła mówią o 7km/s na maks wysokości.

"Widzę że nawet nie wiesz jak ma działać Ju-71"
To pochwal się :) zweryfikujemy to z dostępną wiedzą i prawami fizycznymi, czy twoje bajki mają choć krztę prawdy :D
Davien Środa, 09 Listopada 2016, 15:00
co do EKV Speed of projectile: roughly 10 km/s (22,000 mph) inne żródła podają do 15km/s Raytheon jako żródło ci wystarczy:) Ciekawe jakie te twoje żródła czyzby RT? Bo 7km/s to jest prędkość GBI a nie samego EKV który po oddzieleniu jest szybszy.
Jeżeli twierdzisz że Ju-71 który jest głowica szybujacą przy 7km/s jak podałeś da radę manewrować to się lecz:) Prędkość 4202 jest znacznie mniejsza i oscyluje w granicach 7-15Ma więc daruj sobie kłamstwa.
Nojatotamnwm Środa, 09 Listopada 2016, 21:55
Na twoją niekorzyść Raytheon nie ujawnił informacji na temat prędkości. 15 km/s to suma prędkości EKV i MIRV. Natomiast Ju-71 na orbicie będzie miał 7km/s tak jak zwykły MIRV, no chyba że specjalnie zacznie hamować, co by nie miało żadnego sensu.
A manewrować może jak najbardziej, żadne prawa fizyczne mu tego nie zabraniają. Sami Rosjanie potwierdzają manewrowość.

"Jeżeli twierdzisz że Ju-71 który jest głowica szybujacą przy 7km/s jak podałeś da radę manewrować to się lecz"
No widzę, że brak u cb argumentów i dowodów, wywołuje prymitywne odzywki :)
Dav Piątek, 11 Listopada 2016, 0:12
Czyli jak zwykle zero dowodów i wiedzy nawet na temat rosyjskiego uzbrojenia:)) Zobacz co to jest głowica szybująca zanim kolejne bajki wypiszesz, bo nawet Rosjanie nie twierdza że 4202 ma 7km/s ale ty jak zwykle jesteś madrzejszy:)))
Nojatotamnwm Piątek, 11 Listopada 2016, 1:18
Najpierw naucz się poprawnej polszczyzny, bo widzę że masz z tym ogromny problem :)
Te 10 mah jest w atmosferze, a 7 km/s przed nią :P
Nojatotamnwm Sobota, 05 Listopada 2016, 21:50
A wiesz czym się różni rakieta lecąca na Księżyc od pocisku przeciwrakietowego?? Bo widzę, że nie :)
Davien Środa, 02 Listopada 2016, 12:22
ciekawe bajki wypisujesz:)) Jeżeli paliwa chemiczne nie pozwalaja osiagnąć 10km/s to na czym polecieli na ksieżyc i na Marsa lub Wenus skoro 2 predkość kosmiczna wynosi 11,2km/s:)) O reszcie bajek nawet nie ma sensu pisac ale atak na dowolna baze BMD oznacza rozpoczecie wojny jadrowej bo inaczej nie byłaby ona atakowana i nikt nie będzie czekał ani słuchał Rosji po czyms takim.
LEJĄCY Z YARO Poniedziałek, 31 Października 2016, 18:49
Tak samo jak Pak-fa jest odpowiedzią na F 22...
LAJONCY Z LAJĄCEGO Środa, 02 Listopada 2016, 0:19
F22 to samolot na którego nie trzeba tworzyć odpowiedzi bo 60% jest nielotami i stoi w magazynach do tego brak planów jego modernizacji czy przywrócenia produkcji
Davien Środa, 02 Listopada 2016, 12:24
Nawet wg propagandy Kremla jest operacyjne ponad 120 Raptorów ze 183 więc nawet materiałów z Olgino nie umiesz przepisać. Może się juz nie osmieszaj tymi"rewelacjami" ze swoich fantazji:))