Reklama

Polska

Jesienne strzelania rakietowe Studenckiego Koła Astronautycznego

  • Fot. Biuletyn PW
  • Fot. Wikipedia

Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej informuje o październikowych startach rakiet sondujących. W sumie zaplanowano loty czterech rakiet, w tym nowej konstrukcji TuCAN – rakiety typu CanSat Launcher. Starty odbywają się na poligonie artyleryjskim Wojska Polskiego pod Toruniem. Równocześnie SKA upubliczniła pomysł zorganizowania w przyszłym roku zawodów CanSatów dla polskich studentów. 

Amelia 2 - rakieta dwustopniowa

Fot. Space24.pl

Amelia 2 (A) jest kontynuacją projektu Amelii 1, pierwszej rakiety skonstruowanej przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego. Pierwszy stopień A2 jest odrzucany kiedy w jego silniku skończy się paliwo, aby rakieta, pozbawiona zbędnej masy, mogła rozpędzać się jeszcze przez pewien czas dzięki silnikowi stopnia drugiego. Każdy ze stopni wraca potem na ziemię na własnym spadochronie. Pomyślne przeprowadzenie tegorocznej misji Amelii 2 pozwoli rozważać konstrukcję kolejnych rakiet z rodziny A.

H1 - najszybsza rakieta studencka

Natomiast celem rakiety H1 było przekroczenie bariery dźwięku. Podczas testów okazało się, że nie tylko spełniła ona swoje główne zadanie, ale też okazała się najszybszą rakietą studencką na świecie, osiągającą prędkość 2,7 Macha. Ulepszenia w jej najnowszym projekcie obejmują między innymi nową, dłuższą i znacznie bardziej aerodynamiczną głowicę, która powinna umożliwić rakiecie rozwinięcie jeszcze większych prędkości oraz dłuższy lot.

Nowy CanSat Launcher - rakieta TuCAN

Ukoronowaniem dotychczasowych osiągnięć Sekcji Rakietowej SKA ma być tegoroczny próbny start nowej rakiety typu CanSat Launcher, ochrzczonej imieniem TuCAN. Prace nad projektem rozpoczęły się już w 2013 roku, jednak momentem kluczowym dla budowy rakiety było otrzymanie w czerwcu 2015 roku grantu w wysokości 50 tys. USD od koncernu Raytheon. Dzięki tym funduszom już na początku 2016 roku gotowy był szczegółowy projekt rakiety oraz wykonane zostały analizy w zakresie wytrzymałości, aerodynamiki, stateczności i wymiany ciepła. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe i testy systemów. Start zaplanowano na dzień 29 października br.

Ilustracja: Studenckie Koło Astronautyczne, sekcja rakietowa

Na pokładzie TuCANa znajduje się miejsce dla ośmiu niewielkich eksperymentów naukowych o rozmiarze i kształcie puszki coli, zwanych CanSatami. Rakieta ma za zadanie wynieść je na pułap około 4 km, skąd będą opadać na własnych spadochronach, zbierając w trakcie lotu dane i realizując wyznaczone im misje. Sama rakieta powróci bezpiecznie na ziemię w dwóch częściach – głównej i silnikowej, z których każda będzie wyposażona we własny system odzysku.

Zawody CanSatów w 2017 roku

Wykorzystując TuCANa, Sekcja Rakietowa SKA planuje zorganizować w 2017 roku zawody CanSatów dla studentów z całej Polski. Każda grupa uczestników będzie mogła skonstruować eksperymentalne urządzenie zbierające informacje z interesującej ją dziedziny. Dzięki stosunkowo niewielkim przeciążeniom działającym na CanSaty w trakcie lotu na pokładzie rakiety SKA ich koszt wykonania będzie mniejszy, co ma uczynić zawody łatwo dostępnymi dla studentów. 

CanSat mieści się w pojemniku wielkości puszki po napoju i wynoszony przy użyciu rakiety lub balonu na wysokość kilku kilometrów skąd opada na powierzchnię Ziemi na spadochronie.  Jego zadaniem jest prowadzenie eksperymentów lub badań naukowych, a w jego wnętrzu mają się znaleźć typowe elementy prawdziwego satelity takie jak mikroprocesor, moduł zasilania, komunikacji i wyposażenie badawcze. 

Czytaj więcej: Eksperymentalne rakiety z Politechniki Warszawskiej [Relacja]

Reklama

Komentarze

    Reklama