Teleskop rozpoznania kosmicznego dla US Air Force

Piątek, 21 Października 2016, 9:16 USAF Telescope

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) przekazuje na własność siłom powietrznym USA swój naziemny teleskop rozpoznania kosmicznego. Na mocy zawartego porozumienia instrument zostanie przebazowany ze Stanów Zjednoczonych do Australii, gdzie stanie się częścią wspólnego wojskowego systemu obserwacji przestrzeni okołoziemskiej.

Odstąpienie siłom powietrznym USA naziemnego teleskopu rozpoznania kosmicznego DARPA (Space Surveillance Telescope, SST) zostało formalnie uzgodnione w porozumieniu zawartym 6 grudnia 2013 roku pomiędzy Departamentem Obrony USA a australijskim Ministerstwem Obrony. W dokumencie przyjęto, że sprzęt, ulokowany na czas testów i roboczej konfiguracji w amerykańskim ośrodku wojskowym White Sands w stanie Nowy Meksyk, trafi w perspektywie 2016 roku do Australii, gdzie stanie się częścią wspólnego systemu obserwacji przestrzeni okołoziemskiej. Teleskop przejdzie bezpośrednio pod zwierzchnictwo amerykańskiego Dowództwa Wojsk Kosmicznych US Air Force, a jego bezpośrednią obsługę i utrzymanie zapewni personel Stacji Komunikacyjnej Marynarki Wojennej im. Harolda E. Holt’a w zachodniej części Australii.

Przeznaczeniem instrumentu optycznego SST jest działanie w ramach amerykańskiej sieci rozpoznania kosmicznego (Space Surveillance Network, SSN). Do jej celów należy wykrywanie i śledzenie różnego typu obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej, zwłaszcza tych stanowiących potencjalne zagrożenie dla umieszczonych tam satelitów. W obszarze zainteresowania znajdują się zatem śmieci kosmiczne, nieujawnione wrogie obiekty o przeznaczeniu militarnym (w tym, satelity szpiegowskie) oraz pobliskie asteroidy i meteoroidy. Zakres obserwacji prowadzonych z użyciem teleskopu DARPA odpowiada także założeniom innych tego typu programów międzynarodowych, zwłaszcza europejskiej inicjatywy SST (Space Surveillance and Tracking).

Szerzej: Konferencja SSA - "Przystąpienie do europejskiego konsorcjum priorytetem dla Polski"

Próby obserwacyjne na amerykańskim teleskopie SST rozpoczęto jeszcze w 2011 roku. Instrument elektro-optyczny, posiada zwierciadło główne o średnicy blisko 3,5 m i jest największym tego typu urządzeniem skonstruowanym w układzie Mersenne’a-Schmidta. Rejestrowanie obrazu umożliwia mu zestaw czułych kamer CCD (Charge-Coupled Devices) oraz specjalnie zaprojektowany szybki i efektywny mechanizm naprowadzania „obiektywu” na pożądane współrzędne obserwacyjne, dzięku któremu możliwe jest śledzenie małych nisko poruszających się obiektów.

Czytaj też: USA rozbudowuje system do szpiegowania na orbicie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

fresk Piątek, 21 Października 2016, 10:06
Brawo ! Teraz kacapy z Kremla będą mieli jeden problem więcej !!
demaskownik kłamstw Piątek, 21 Października 2016, 9:56
USA ma takie zabawki a mimo to, mimo obietnic prezydenta Obamy, że "w ciągu 5 dni dostarczymy", jak nie ma amerykańskich zdjęć kto zestrzelił malezyjski samolot pasażerski nad Donbasem tak nie ma... Widać na tych zdjęciach jest nie ten strzelający do samolotu pasażerskiego, którego USA chciałoby pokazać... Podobnie ze "zbombardowaniem" konwoju humanitarnego do Aleppo... :)
x Piątek, 21 Października 2016, 10:22
Taaa...
Stelle Piątek, 21 Października 2016, 9:49
Bliżej chińczyków będzie