Reklama

KOSMONAUTYKA

Chiński statek kosmiczny przycumował do modułu orbitalnego

Załoga misji Shenzhou 11, Fot. Xinhua
Załoga misji Shenzhou 11, Fot. Xinhua

Statek kosmiczny Shenzhou 11 z dwoma astronautami na pokładzie przycumował bez problemów do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2 - poinformowała w środę chińska agencja prasowa Xinhua. 

Agencja Xinhua podkreśla, że manewr cumowania przebiegł bez najmniejszych problemów i wszystkie systemy działają właściwie. Na pokładzie statku Shenzhou 11 znajdują się 49-letni dowódca misji Jing Haipeng oraz 37-letni pilot Chen Dong. Pojazd wystartował 17 października 2016 r. z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi, około 1600 kilometrów na północny zachód od Pekinu z wykorzystaniem rakiety nośnej Długi Marsz 2F. 

Załoga spędzi w laboratorium kosmicznym Tiangong 2 ponad miesiąc, badając sprawność systemu oraz procesy związane ze średniookresowym przebywaniem w kosmosie. Ich zadaniem będzie również uzupełnienie paliwa. Na pokładzie Tiangong-2 będą odbywały się eksperymenty z biologii kosmicznej,  fizyki płynów w warunkach mikrograwitacji, oddziaływań podstawowych, nauki o Ziemi, astronomii, czy środowiska kosmicznego. Wśród planowanych eksperymentów będzie też kwantowe szyfrowanie komunikacji, które zabezpiecza przed podsłuchem. Niedawno Chiny wystrzeliły satelitę komunikacyjnego, który to umożliwia. Ponadto jednym z kilkunastu eksperymentów będzie projekt POLAR, w przygotowaniu którego brali udział polscy naukowcy. 

Czytaj więcej: Polskie urządzenia w chińskim module orbitalnym. Zbadają rozbłyski gamma

Tiangong 2, zastąpił znajdujący się wcześniej na orbicie moduł orbitalny Tiangong 1, który zostanie poddany deorbitacji w drugiej połowie 2017 roku.  Umieszczenie laboratorium Tiangong 2 (Niebiański Pałac) na orbicie planowano początkowo na koniec 2016 roku. Stacja znajduje się na orbicie jednak już od 15 września br.. Jest przeznaczona do doświadczeń z udziałem załogowego statku kosmicznego oraz towarowego Tianzhou. Eksperymenty te będą stanowiły etap w pracach nad chińską stałą stacją orbitalną.

W następnej kolejności Chińczycy szykują budowę znacznie większej, wielomodułowej stacji, którą można by porównać z rosyjskim Mirem. Aby jednak ją skonstruować, potrzebują zebrać dane i doświadczenie zdobyte na mniejszych konstrukcjach takich jak Taingong-1 i Tiangong-2. W pełni działająca stacja kosmiczna, która pozwoli na stały pobyt ludzi, ma zacząć działać już w 2022 roku. Główny moduł chińskiej stacji kosmicznej Tianhe-1 (dosł. Droga Mleczna), poleci na orbitę w 2018 roku. Całkiem możliwe, że po deorbitacji ISS Chiny będą przez jakiś czas jedynym państwem posiadającym stałą stację orbitalną, którą w najbliższej przyszłości będą rozbudowywać. 

PAP/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama