Reklama

KOSMONAUTYKA

74. udany start Ariane 5. Dwa satelity telekomunikacyjne na orbicie

Fot. Arianespace
Fot. Arianespace

Rakieta nośna Ariane 5 po raz 74. pod rząd wyniosła z sukcesem ładunek na orbitę okołoziemską. Tym samym konstrukcja wyrównała wynik osiągnięty przez swojego poprzednika Ariane 4. Podczas ostatniego startu w kosmos trafiły dwa satelity telekomunikacyjne: australijski i indyjski.  

Ostatni start rakiety nośnej Ariane 5 miał miejsce w dniu 6 października br. z Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Kourou. Celem misji Arianespace VA231 było wyniesienie na geostacjonarną orbitę transferową dwóch satelitów telekomunikacyjnych. Pierwszym z nich był ważący 6405 kg Sky Muster II zbudowany przez Space Systems Loral na platformie 1300 i przeznaczony dla australijskiego operatora National Broadband Network (NBN). Satelita wraz z wystrzelonym w listopadzie 2015 roku Sky Musterem I ma zapewnić dostęp do szybkiego internetu na całym obszarze Australii, w tym na należących do tego kraju wyspach. Do separacji satelity doszło po 26 min i 26 s od startu

Jako drugi od rakiety odłączył się indyjski satelita telekomunikacyjny GSat-18 zbudowany przez Indyjską Organizację Badań Kosmosu (ISRO). Sprzęt o wadze 3404 kg odseparował się od rakiety nośnej po upływie 32 min i 33 s od momentu startu z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Satelita wyposażony w 48 transponderów działających w paśmie C i Ku wzmocni flotę 14 instrumentów ISRO świadczących usługi telekomunikacyjne dla Indii. 

Dzięki 74. pod rząd udanemu startowi rakieta nośna Ariane 5 wyrównała wynik należący do jej poprzednika - rakiety Ariane 4, która została wycofana z eksploatacji w 2003 roku. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama