Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Próba rakiety balistycznej US Navy. "Niezawodność na dziesięciolecia"

  • Fot. US Navy/Lockheed Martin
    Fot. US Navy/Lockheed Martin

Amerykańska marynarka wojenna przeprowadziła test nieuzbrojonej rakiety balistycznej typu Trident II D5. Próbne wystrzelenie z okrętu podwodnego USS Maryland miało na celu certyfikację załogi i systemu uzbrojenia do pełnienia misji odstraszania strategicznego. 

Atomowy okręt podwodny USS Maryland, klasy Ohio odpalił w dniu 31 sierpnia 2016 roku pozbawioną ładunku bojowego międzykontynentalną rakietę balistyczną bazowania morskiego typu Trident II D5. Próba miała miejsce na poligonie u wybrzeży Florydy w ramach Demonstration and Shakedown Operation (DASO-27), której celem była certyfikacja załogi i systemu uzbrojenia pełnienia zadań misji odstraszania strategicznego z użyciem broni jądrowej. 

Bazujemy na naszym trwającym już 60 lat partnerstwie z marynarką wojenną. Zapewniamy, że Tridenty pozostaną zdolne do służby przez dekady dzięki wspólnemu i solidnemu programowi testów

Eric Scherff, Vice President, Fleet Ballistic Missile program, Lockheed Martin

Eric Scherff, Vice President, Fleet Ballistic Missile program, z koncernu Lockheed Martin podkreślił, że firma przykłada szczególną wagę do zapewnienia niezawodności pocisków balistycznych, współpracuje z US Navy od 60 lat (również przy rakietach wcześniejszych typów). Było to zarazem 161. udane odpalenie rakiety balistycznej Trident II od 1989 roku. Na potrzeby testu na pocisku zamontowano specjalny pakiet czujników do śledzenia toru lotu opracowany przez jego producenta, Lockheed Martin. 

Trident II
Próbny start rakiety balistycznej Trident II z pokładu okrętu podwodnego USS Maryland w dniu 31.08.2016 r. Fot. John Kowalski/US Navy

Na dzień 1 lipca 2016 roku US Navy dysponowała 230 aktywnymi pociskami Trident II uzbrojonymi w 920 głowic bojowych typu W76-0/-1 o mocy ok. 100 kt i W88 o mocy wybuchu szacowanej na 300 do 475 kt. Wprawdzie pociski mogą przenosić do 14 głowic MIRV, jednak obecnie zgodnie z limitami narzuconymi przez traktat New START maksymalna liczba głowic zostanie zredukowana do ośmiu. 58 rakiet przenoszących 225 głowic jądrowych ma z kolei na wyposażeniu Wielka Brytania.  Dokładne dane techniczne rakiet Trident II nie są znane. Zasięg trzystopniowego pocisku szacuje się na 11-12 tys. km z pełnym ładunkiem głowic MIRV, a celność na ok. 90 metrów.To obecnie jedyny typ rakiety balistycznej bazowania morskiego znajdujący się pod rozkazami Londynu i Waszyngtonu. Pociski pozostaną w służbie przez kolejnych kilkadziesiąt lat. 

Czytaj więcej w analizie Space24: Broń ostateczna NATO. Zapaść, czy modernizacja?

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!