Reklama

KOSMONAUTYKA

Zakończenie misji Jadeitowego Królika na Księżycu

Łazik Yutu na powierzchni Księżyca. Fot. Ministerstwo Handlu Chińskiej Republiki Ludowej / mofcom.gov.cn
Łazik Yutu na powierzchni Księżyca. Fot. Ministerstwo Handlu Chińskiej Republiki Ludowej / mofcom.gov.cn

Misja pierwszego chińskiego łazika księżycowego nazwanego Jadeitowy Królik (Yutu) została oficjalnie zakończona. Informację podały w środę 3 sierpnia 2016 chińskie media powołując się na źródła w Ministerstwie Nauki, Techniki i Przemysłu Obrony Narodowej Chin.

Łazik Yutu (pol. Jadeitowy Królik) wylądował na Księżycu w rejonie Mare Imbrium w dniu 14 grudnia 2013. Była to już trzecia misja w ramach chińskiego programu badań księżycowych nazwanego Chang’e (zakładającego bezzałogowe i załogowe misje badawcze Srebrnego Globu w latach 2003-2020). Nazwa łazika została wybrana w głosowaniu i nawiązuje ona do chińskiego mitu o księżycowej bogini Chang’e, której towarzyszem był królik lub zając. Zakończona misja zaliczana jest najbardziej medialnych chińskich przedsięwzięć tego typu. Przez cały okres jej trwania preparowane komunikaty z łazika można było śledzić m.in. za pośrednictwem Twittera.

Yutu to sześciokołowy pojazd o parametrach zbliżonych do tych znanych z amerykańskich łazików Mars Exploration Rover. Zasilany był przez baterie słoneczne oraz niewielkie ogniwa radioizotopowe, które miały mu pomóc w przetrwaniu długich nocy księżycowych. Pierwotnie działanie łazika było przewidziane na okres 3 miesięcy. Ostatecznie sprzęt przepracował ponad 31 miesięcy (972 dni operacyjnych), bijąc tym samym rekord ustanowiony przez radziecki łazik Łunochod-1 w roku 1970.

Misja od początku zmagała się jednak z problemami technicznymi, które spowodowały, że łazik został unieruchomiony i przez większość czasu działał jako stacjonarne laboratorium badawcze i stacja pomiarowa. Funkcjonalność zachowały kamery łazika, teleskop ultrafioletu, spektrometry oraz radar penetrujący grunt. Pozwoliło to na przeprowadzenie wielu badań dotyczący geologicznej ewolucji Księżyca.

Dzięki realizacji misji Chiny stały się trzecim krajem w historii (po ZSRR i USA), który przeprowadził miękkie lądowanie na Księżycu, w tym drugie swojego bezzałogowego urządzenia. Ponadto, było to pierwsze od roku 1976 posadzenie sztucznego obiektu na Księżycu. Chiny planują już dalsze misje na Księżyc. W roku 2018 ma odbyć się misja Chang’e 4, której celem ma być niewidoczna z Ziemi strona Księżyca. Misje Chang’e 5 i 6 planowane na lata 2017 i 2020 mają za zadanie przywieźć na Ziemię próbki gruntu księżycowego czyli regolitu. Do tej pory taki manewr przeprowadziły pomyślenie tylko dwa kraje, czyli USA i ZSRR. Chiny skupiają się jednak przede wszystkim na wysłaniu na Srebrny Glob misji załogowej.

Czytaj też: Rosja i Chiny zorganizują wspólne misje kosmiczne? "Zbieżność celów strategicznych"

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama