Paryż testuje rakietę balistyczną nowej generacji

Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 17:09 M51

Francuskie ministerstwo obrony poinformowało o udanym teście w warunkach operacyjnych najnowocześniejszej rakiety balistycznej jaką dysponuje Paryż. Na potrzeby próby pocisk M51, pozbawiony głowic jądrowych, został odpalony z pokładu atomowego okrętu podwodnego "Le Triomphant". 

Test rakiety balistycznej M51, najnowszej broni tej klasy we francuskim arsenale, miał miejsce w dniu 1 lipca br. Pocisk został odpalony z pokładu okrętu podwodnego "Le Triomphant", trzeciej francuskiej jednostki SSBN przystosowanej do przenoszenia rakiet tej klasy. 

Okręt odpalił rakietę najprawdopodobniej w wersji M51.2 pozostając w zanurzeniu u wybrzeży Bretanii. Jak informuje francuskie ministerstwo obrony, pozbawiony na potrzeby testu głowic jądrowych pocisk, spadł do Oceanu Atlantyckiego kilkaset kilometrów od wybrzeża. Jego lot był monitorowany zarówno przy użyciu instrumentów telemetrycznych, jak i optoelektronicznych m.in. z wykorzystaniem specjalnego okrętu z aparaturą do śledzenia rakiet Monge (A601). 

Obecnie już trzy z czterech francuskich atomowych okrętów podwodnych klasy Le Triomphant przenoszą M51. Są to "Le Terrible", "Le Vigilant" i "Le Triomphant". Do 2019 roku w nową broń ma zostać przezbrojony także okręt "Le Téméraire". Zgodnie z wcześniejszymi informacjami jednostka ta wraz z "Le Triomphant" ma być uzbrojona w nowej generacji rakiety M51.2. Francja rozpoczęła także prace koncepcyjne nad rakietą M51.3, która mogłaby wejść do służby ok. 2030 roku.

Rakieta M51 dysponuje zasięgiem do 11 000 km. Każdy z obecnie używanych pocisków M51 może być uzbrojony w sześć do dziesięciu głowic termojądrowych typu MIRV TN75 o mocy 110 kt lub w przypadku wersji M51.2 Tête nucléaire océanique (TNO) o mocy 150 kt i zdolności manewrowania (MARV). Strategiczne Siły Oceaniczne Marynarki Wojennej Francji posiadają w sumie 240 głowic jądrowych przenoszonych przez rakiety M45 i M51, co stanowi podstawową siłę liczącego ok. 290 głowic francuskiego arsenału jądrowego.  

Czytaj więcej: Atomowa pięść Paryża

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

32 komentarze

gosc Środa, 06 Lipca 2016, 1:49
Tyle tylko, ze przeciwko komu te rakiety? Przeciw islamistom? Bo na pewno nie przeciw rosji. Francuzi jak widac po ich braku zaangazowania w obrone wschodniej flanki predzej by sie sprzymierzyli z rosja przeciw Polsce niz na odwrot.
Borkow Piątek, 05 Sierpnia 2016, 12:48
[[[[[[Tyle tylko, ze przeciwko komu te rakiety? Przeciw islamistom? Bo na pewno nie przeciw rosji. Francuzi jak widac po ich braku zaangazowania w obrone wschodniej flanki predzej by sie sprzymierzyli z rosja przeciw Polsce niz na odwrot. [[[[[[
Te rakiety służą do odstraszania wrogów Francji.
Francuzi mają obowiązek dbac o włąsne interesy.
Nie będą martwili się o ratlerką który próbuje ugryżć niedzwiedzia. Polska to taki ratlerek. Nie mamy żołnierzy, broni, obywatele mają w d....... kraj a rząd próbuje robic awantury antyrosyjskie.
Na dodatek wspomaga Ukrainców którzy jako jedyni w europie mają pretensje terytorialne w stosunku do Polski.
Własnie uznali bandytów z UPA za świetych a ich parlament szykuje uchwałę o ludobójstwie Polakow na biednych Ukraincach. Ukraincy plują nam w twarz a my mówimy że pada deszcz!
franca Środa, 06 Lipca 2016, 20:16
Po aneksji Krymu wysłali do Polski uzbrojone Rafale, własnego AWACSA, czolgi i BWP na poligon w Drawsku, itd. Po szczycie NATO wyślą wojsko na Litwe i Łotwę. Wschodnia flanka, to nie tylko Polska. Ale masz trochę racji. Na współpracę z Polską ochoty teraz nie maja. Powody są różne.
Tap Wtorek, 19 Lipca 2016, 10:41
Powody są jasne po tym jak Macierewicz oskarżył członków Francuskiego rządu o nadużycia przy przetargu na śmigłowce uznali, co każdy na ich miejscu by uznał, że nie pozwolą się opluwać
Ernest Treywasz Piątek, 29 Lipca 2016, 11:17
Potraktowqli nas jak typowy bantustan, ale rzad sie zmienil i okazalo sie ze nastepny nie bierze, nie ma interesu a koszty "promocji" diabli wzieli.
Tyle ze za poprzedniej ekipy nasza gotowosc do robienia kosztownych zakupow w Paryzu nie przekladala sie na wzrost sojuszniczej lojalnosci ze strony Francji, bo oni to pojecie rozumieja jedynie w taki sposob, ze "sojusznik" to jest klient, ktory im placi, a nie ktos, przez kogo moga sobie popsuc relacje z jeszcze lepszym klientem.

Niestety okazuje sie ze takie rozumienie pojecia "sojusznk" zdobywa sobie obywatelstwo rowniez za Atlantykiem.
Az Wtorek, 05 Lipca 2016, 10:59
Ludzie, pomarzyć dobra rzecz, ale wiecie Wy ile kosztuje utrzymanie nawet jednego takiego SSBN'a? Nie bez powodu Francuzi czy Brytyjczycy mają ich raptem po kilka sztuk. Przy naszym budżecie morskim pomysł niestety nierealny.
Dana Wtorek, 05 Lipca 2016, 20:14
A na diabła nam ta łódka. Poproszę same wyrzutnie i pociski.
Polatomorze Wtorek, 05 Lipca 2016, 7:18
Jakim cudem więc UE rządzą Niemiachy, skoro Francja ma taki potencjał? Ani historycznie ani militarnie Niemcy (XIX w. twór zlepek) nie zasługują na prymat. Winny być ekonomiczną dojną krową,bo za II w.św. się nigdy nie wykupią, tyle zła wyrządzili światu.Rosja też winna być maksymalnie słaba. Tak wynika z map ostatniego 1000 lat. Wtedy będzie pokój, spokój.Niemcy pokuta,na wschód księstwa (adekwatnie do stanu kultury)najwyżej.
kozaznostra Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 23:16
Francuski arsenał jądrowy w rekach muzułmanów którzy prędzej , czy później przejmą władze we Francji
Boże miej nas w opiece!!!
Podbipięta Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 20:57
Taa.Za rok może wygra wybory Le Penn ale za lat trzydzieści to tymi bombkami będzie już zarządzać jedyna przyszłościowa partia w tym kraju.....Patriotyczny Ruch Muzułmańskiej Francji .
Marek Wtorek, 05 Lipca 2016, 11:03
No niestety.
I choć to jeszcze odległą perspektywa czasowa, jest coś, czego obawiam się jeszcze bardziej od Rosji Putina.
Ten człowiek to wiadomo, czekista.
Ale przynajmniej nie religijny fanatyk.
piotr Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 19:18
Francja to jedyne państwo eurpejskie które ma kompletne siły zbrojne na wysokim poziomie, uczestnniczące w róznych konfliktach, maja własny przemysł produkujący każdy typ uzbrojenia, chciałbym aby polska miała choć w połowie taki potencjał.
123 Środa, 06 Lipca 2016, 12:07
I gdyby nie Amerykanie to nie byliby w stanie przewieźć tej wspaniałej armii na misje do Afryki :) No bez jaj z tym potencjałem...
oskarm Wtorek, 05 Lipca 2016, 12:40
Na razie to maja 5x razy wieksze PKB (ewentualnie liczac sila nabywcza to 2,5x)...
grundy Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 19:02
Interesujące jest założenie, że Francuzi mają "tylko" 290 głowic mając na koncie ponad 200 eksplozji testowych prowadzonych do samego końca. Bron atomowa dla Francji ma dość specyficzne znaczenie nawet jak na "państwa atomowe" i stawiałbym raczej, że proces redukcji potencjału nuklearnego został zastopowany kilka lat temu i obecnie jest odbudowywany bez specjalnego rozgłosu. 4 okręty Le Triomphant po 16 wyrzutni każdy. Przyjmując, że pociski mają tylko załadowane średnio 6 głowic to daje 384 głowice. A do tego trzeba jeszcze doliczyć głowice dla lotnictwa stosowane w rakietach ASMP-A przynajmniej w ilości kilkadziesiąt sztuk. I niestety ale trzeba raczej przyjąć, że potencjał nuklearny Francji jest obecnie niewiele gorszy niż w latach '90 (a pod względem unowocześnienia prawdopodobnie są obecnie najlepsi na świecie).
Roman Sobota, 09 Lipca 2016, 14:34
Dysponują też ładunkami neutronowymi, które poza Francją posiada też USA i nie wiadomo czy dysponują tym Rosjanie i Chińczycy. Bo z pewnością nie posiada ich Wlk. Brytania.
amanaplan Wtorek, 05 Lipca 2016, 8:49
Chyba już mają zaczynać produkcję nowych głowic nawet niedługo. Takich ze zwiększoną efektywnością.
Szyk Cech Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 18:33
Pewnie, że tak!!! Polska też powinna mieć broń nuklearną!!! Jesteśmy w takim miejscu Europy i świata, że przy byle awanturze pierwsi dostaniemy łupnia i nie raz już dostawaliśmy bęcki od naszych szanownych sąsiadów. Szczególnie Rasija i Germanija się nami lubiła zajmować... Tylko broń atomowa może przypieczętować nasz pokój na wieki, bo powinno być tak, że w razie napaści na Polskę nasze dyżurujące okręty podwodne z rakietami balistycznymi powinny być gotowe odparować Moskwu albo Berlinu, tak by nie złupili nas całkiem za darmo! Po tym jak byśmy mieli broń atomową jedyne konflikty na jakie byli byśmy narażeni to konflikty ekonomiczne. Nie licząc tych bezsensownych awantur w Azji które nam są po nic...
ribik Wtorek, 05 Lipca 2016, 13:56
Z kabaretu Tey: Trzeba zrobić ściepę narodową i kupić bombę atomową. Tyle w temacie
Nick Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 18:15
200 szt takich z głowicami nuklearnymi proszę dla Polski zamiast Caracali
Extern Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 21:26
Zapakować?

Taka prawda że prawdziwej broni która daje realną przewagę, nikt nie sprzedaje i nigdy nie sprzeda.
kim1 Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 18:10
To jest przykład odstraszania nuklearnego. A my co mamy w razie godz. "W" ?
tox Wtorek, 05 Lipca 2016, 5:54
MoherWaffe
Rtw Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 20:31
Dialogi techniczne
Dana Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 17:46
Fajnie. Niech Antoni zamówi komplet, albo kilka, najlepiej ze zniżką. ;-)
Józuś Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 17:29
Nie mogliby nam odsprzedać tych, które wycofują. Jakieś zobowiązania z tytułu dania ciała w 1939 r. chyba jeszcze czują?
lol Wtorek, 05 Lipca 2016, 23:36
A o traktacie o nierozprzestrzenianiu broni atomowej słyszałeś? Wiesz co grozi państwom nie stosującym się do tego?
Chcesz mieć drugą Koreę Północną w Polsce?
sd Wtorek, 05 Lipca 2016, 18:39
A słyszałeś o traktacie o nierozprzestrzenianiu broni atomowej? Chciałbyś mieć w Polsce sankcje tak jak Iran do niedawna, czy Korea Płn. wciąż ma?
Coś takiego to trzeba samemu zbudować, i to w głębokiej tajemnicy, żeby postawić wszystkich przed faktem dokonanym. W przeciwnym razie zostaniemy odizolowani od wszystkiego, żebyśmy tylko nie skończyli prac.
No ale żeby wogóle o czymś takim pomarzyć, to trzeba mieć chociaż podstawy przemysłu atomowego, a przy obecnym zapieraniu się rękami i nogami przed budową elektrowni atomowej, to jeszcze długo nie będziemy mieli ani przemysłu atomowego, ani nawet porządnej kadry naukowej w tej dziedzinie.
marjanin Wtorek, 05 Lipca 2016, 0:34
Po co odsprzedawać? A co Polak taki głupi, że atomówki nie potrafi zbudować? Chyba nie jesteśmy 70 lat do tyłu z technologią?
fefe Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 21:31
W odpowiedniej kolejności , nr 1 rakieta bursztyn wynosi na orbite naszego satelite nr 2 trzęsienie* ziemi epicentrum gdzieś w górach , i by było pozamiatane i jeszcze można by jedynie nabąknąć że OP są przystosowane do przenoszenia broni atomowej .
grom Niedziela, 17 Lipca 2016, 19:33
rakieta Bursztyn jest w stanie wynieść co najwyżej siebie samą, no i ewentualnie kota...
piotr Poniedziałek, 04 Lipca 2016, 20:55
Ofensywa francuska wystartowała 3 września, została przerwana 18, a dlaczego to już sam pomysl