Reklama

SATELITY

EUSpace16: obrazy radarowe do monitorowania rurociągów

  • fot. http://www.telespazio.it/

Holenderska firma Orbital Eye wykorzystuje obrazy radarowe do monitorowania rurociągów m.in w RPA. Narzędzie pozwala na wykrywanie potencjalnie zagrażających wydarzeń wokół krytycznej infrastruktury przy znacznie niższych kosztach niż patrole powietrzne z użyciem śmigłowca. Firma prezentowała swoje rozwiązanie podczas zeszłotygodniowej konferencji European Space Solutions 2016 w Hadze. 

Podczas konferencji European Space Solutions 2016 w Hadze jeden z paneli został poświęcony wykorzystaniu danych satelitarnych dla sektora energetycznego. Wśród prezentowanych rozwiązań uwagę zwracała aplikacja holenderskiej firmy Orbital Eye do monitorowania rurociągów z gazem i ropą naftową. Rozwiązanie już w chwili obecnej wykorzystywane jest na terenie RPA, korzystając z danych radarowych pozyskiwanych z satelity Sentinel-1A wchodzącego w skład europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus, a także z innych konstelacji jak np. niemiecka Terra-SAR X. 

Narzędzie firmy Orbital Eye jest rozwiązaniem stosunkowo prostym w obsłudze, które dzięki korzystaniu z obrazów radarowych jest całkowicie niezależne od pory dnia i warunków pogodowych. Przedstawiciele firmy pokazali w Holandii jak nakładanie na siebie obrazów z kolejnych przelotów satelity pozwala na automatyczne wychwytywanie zmian zachodzących w ściśle określonych obszarach wokół rurociągów. Daje to możliwość wykrywania nowych konstrukcji, prac budowlanych i wykopaliskowych w rejonie rurociągów, a także pożarów, powodzi lub miejsc wybuchu zamieszek. Następnie, w zależności od potrzeb wskazane obszary mogą być skontrolowane z lądu lub z pokładu śmigłowca albo bezzałogowca. W przypadku klienta z RPA pozwala to na znaczne oszczędności biorąc pod uwagę, że dotychczas do monitorowania linii przesyłowych ropy naftowej i gazu wykorzystywano helikoptery. Było to więc rozwiązanie droższe, a przy tym dane były pozyskiwane ze znacznie mniejszą dokładnością i częstotliwością. 

Dane z satelity Sentinel-1A są pozyskiwane, co 12 dni ale już wkrótce okres ten zostanie skrócony wraz z osiągnięciem gotowości operacyjnej przez satelitę Sentinel-1B, a w ciągu najbliższych kilku lat na orbitę mają trafić jeszcze dwa kolejne instrumenty z tej serii. Popyt na usługi takie jak oferuje Orbital Eye może być znaczny biorąc pod uwagę, że według danych Europejskiej Agencji Kosmicznej na świecie są 2 miliony kilometrów rurociągów z czego w samej Unii Europejskiej 140000 km rur gazowych i 40000 km transportujących ropę naftową i pochodne produkty.  

Firma Orbital Eye rozwinęła swoją aplikacje korzystając z pomocy Business Incubation Centre Noordwijk Europejskiej Agencji Kosmicznej. Warto przy tym dodać, że także w Polsce istnieją plany utworzenia BIC po to by wspierać rozwój innowacyjnych satrt-upów.  

Oglądaj: "Zależy nam na powstaniu Business Incubation Centre ESA w Polsce" [Space24.pl TV]

 

Reklama

Komentarze

    Reklama