Rosja: osiem nowych satelitów nawigacyjnych do końca 2017 roku

Piątek, 20 Maja 2016, 11:30 GLONASS

Rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS wzbogaci się o osiem satelitów do końca 2017 roku - informuje Roskosmos. Pierwszy z nowych instrumentów trafi na orbitę do końca maja br. 

Rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS wzbogaci się o osiem satelitów do końca 2017 roku - poinformował Andrei Volkow, który stoi na czele wydziału Roskosmos odpowiedzialnego za kosmiczne systemy nawigacyjne. Będą to najprawdopodobniej instrumenty generacji M. Pierwszy z nowych satelitów ma trafić na orbitę jeszcze w maju br. 

W chwili obecnej GLONASS składa się on z 29 satelitów spośród, spośród których 24 są operacyjne. Ostatni rosyjski satelita nawigacyjny trafił na orbitę w lutym br. Na system składa się także rozbudowa sieć stacji naziemnych rozmieszczonych m.in. w Moskwie (Centrum Kontroli Naziemnej), Petersburgu, Jenisejsku, Komsomolsku nad Amurem i w Brasílii w Brazylii. W marcu br. Państwowe Przedsiębiorstwo Działalności Kosmicznej Roskosmos poinformowało, że do końca 2016 roku przekaże pełną kontrolę nad naziemną infrastrukturą rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej Glonass Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej.

Docelowo do 2025 roku na orbicie mają się znaleźć 44 satelity, co będzie kosztować 1,3 mld USD. Rosjanie pracują obecnie nad kolejnymi generacjami systemu: Glonass-K2, którego pierwsze instrumenty mają trafić na orbitę w 2018 roku i Glonass-KM. Zgodnie z rosyjskimi planami, począwszy od 2017 roku, komponenty dla satelitów mają być w 100% wytwarzane przez Federację Rosyjską

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

X Poniedziałek, 23 Maja 2016, 17:42
Zobaczymy, czy Rosja da radę to utrzymać.