Inauguracyjny start z kosmodromu Wostocznyj [Wideo]

Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 11:28 Sojuz 2.1a Wostocznyj

Start rakiety nośnej Sojuz 2.1a z trzema cywilnymi satelitami rozpoczął działalność nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj, który w ciągu najbliższych kilku lat ma zostać najważniejszym rosyjskim centrum kosmicznym. Rozpoczęcie opóźnionej o dobę misji oglądał osobiście prezydent Władimir Putin. 

W dniu 28 kwietnia o godz. 4.01 czasu polskiego miał miejsce inauguracyjny start rakiety nośnej Sojuz 2.1a z nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj, położonego w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie. Celem misji było umieszczenie na orbicie okołoziemskiej trzech naukowych instrumentów satelitarnych: sondy badawczej Łomonosowa, prowadzącej obserwacje przestrzeni kosmicznej w poszukiwaniu rozbłysków gamma, satelity obserwacji Ziemi AIST 2D oraz mikrosatelity typu CubeSat o nazwie SamSat-218. 

Według pierwotnych planów kosmodrom miał zacząć działać w lipcu 2015 roku, jednak sztandarowa rosyjska inwestycja padła ofiarą opóźnień, przekroczenia kosztów i niegospodarności. Nieprawidłowości przy budowie kosmodromu Wostocznyj były zresztą jedną z głównych przyczyn rozwiązania przez Władimira Putina Federalnej Agencji Kosmicznej Roskosmos w grudniu 2015 roku i zastąpienia jej Państwowym Przedsiębiorstwem Działalności Kosmicznej. 

Również pierwszy start nie odbył się bez problemów. Konieczne było jego opóźnienie o jeden dzień z powodu usterki automatycznego systemu sterowania rakiety, która doprowadziła do przerwania odliczania na 90 sekund przed planowanym odpaleniem silników. Prezydent Władimir Putin już zagroził konsekwencjami w wypadku, gdyby okazało się, że problem z systemami Sojuza był spowodowany niechlujstwem obsługi. Przypomniał również, że jeśli potwierdzą się zarzuty karne wystosowane wobec kierowników odpowiedzialnych za budowę kosmodromu Wostcznyj, to powinni oni trafić do więzienia. 

Zgodnie z  planami od 2020 roku z dalekowschodniego kosmodromu będzie realizowane 45% wszystkich rosyjskich misji kosmicznych, 44% z Plesiecka, a z Bajkonuru w Kazachstanie zaledwie 11% - wobec obecnych 65%. To właśnie chęć uniezależnienia się od centrum kosmicznego, które po upadku ZSRR znalazło się poza granicami Federacji Rosyjskiej, jest głównym powodem tej ogromnej inwestycji. Od 2021 z nowego kosmodromu mają operować rakiety nośne Angara, co ma umożliwić realizację misji załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a w perspektywie kilkunastu lat także na Księżyc

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

orbiter Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 18:29
No udało się - poszła , prawidłowo poleciała przyjemność oglądać takie starty pamiętam starty na księżyc jak również amerykańskie loty wahadłowców , pierwszego człowieka GAGARINA , kobietę Tiereszkowa - wysłanych w kosmos - bez nich nawet telewizji satelitarnej by nie było , ba przekazu z imprez sportowych i nie tylko . To jednak jest sztuka tyle stali wysłać tak wysoko - być jak najbliżej i po czuć drżenie ziemi w chwili startu .No nie każdy ma możliwość to przeżyć w realu - ale dziś telewizja oddaje tą atmosferę . Jak widzę po wpisach nie którzy z niczego nie zadowoleni - grymaszą a nic nie mają w zamian ? Byle opluć . A jednak i ludzie w programach kosmicznych zgineli . Każde przez kogokolwiek wysłanie rakiety jest nie wątpliwie wydarzeniem .
Darnok Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 15:02
A w "Polszy" już są plany niepudełkowego satelity. Jeszcze tylko odpowiedni dialog techniczny, przetarg, trochę nagród i premii dla zapracowanych w POLSIE, no i miliony $ podarowane braciom "zza Wody" za wyniesienie w przestrzeń naszego cuda. I wreszcie naród solidurności i 1000 pomników JPII przyłączy się do kosmicznego wyścigu...
Gość Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 13:19
Teraz czekamy na pierwszą katastrofę.
Podpułkownik Wareda Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 15:00
Gość!

"TERAZ CZEKAMY NA PIERWSZĄ KATASTROFĘ" [podkreśl. moje].

Niesamowite! Oczekujesz cudzej katastrofy! To trąci horrorem! Tak nisko upadłeś? Jeżeli nawet dojdzie do katastrofy (zakładam teoretycznie), to Ty i Twoja rodzina będziecie mieli dużo radości?
Prez Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 11:54
A to się pan Radziwinowicz z Gazety zdziwi. A tak się napawał klapą nowego rosyjskiego kosmodromu.
Courre de Moll Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 13:14
Tylko jedna agencja kosmiczna rozwiązana, i jedynie rok w plecy, to w warunkach rosyjskich gigantyczny sukces - trudno zaprzeczyć.
Rozjuszył się car, ukaz wydał, winnych w kajdany zakuto - klasyka.
Andrzej Piątek, 29 Kwietnia 2016, 0:02
To moze powiedz coś o kosmicznych sukcesach twojej ojczyzny?
Leoś Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 20:57
Aleś "geniusz" Powiedz ile gazoport ma obsuwy ?? Tu też car pomógł ??