Odpalenie przerwane. Start z nowego rosyjskiego kosmodromu przełożony

Środa, 27 Kwietnia 2016, 15:02

Niepowodzeniem zakończyło się pierwsze podejście do inauguracyjnego startu kosmicznego z rosyjskiego kosmodromu „Wostocznyj”. Usterka systemu kontroli lotu spowodowała automatyczne zatrzymanie odliczania na 90 sekund przed planowanym odpaleniem.

Zaplanowany na 26 kwietnia br. inauguracyjny start rakiety kosmicznej z nowego rosyjskiego kosmodromu „Wostocznyj” położonego koło miasta Uglegorsk, 100 kilometrów od granicy z Chinami nie doszedł do skutku. Bliżej nieokreślona usterka systemu kontroli lotu spowodowała automatyczne zatrzymanie odliczania na 90 sekund przed planowanym odpaleniem. Kolejną próbę zaplanowano dokładnie 24 godziny po pierwotnie zakładanym terminie.

Start rakiety Sojuz-2.1a miał oficjalnie przypieczętować rozpoczęcie działalności nowego centrum kosmicznego. Wydarzeniu nadano specjalną oprawę – przy odliczaniu obecny był prezydent Rosji, Władimir Putin, dla którego projekt uruchomienia kosmodromu „Wostocznyj” ma znaczenie priorytetowe. Z powodu odnotowanych komplikacji pobyt głowy państwa w ośrodku kosmicznym został przedłużony, tak by Putin mógł osobiście nadzorować przebieg drugiej próby odpalenia.

Misja inauguracyjna z kosmodromu „Wostocznyj” ma na celu umieszczenie na orbicie okołoziemskiej trzech naukowych instrumentów satelitarnych: sondy badawczej Łomonosowa (prowadzącej obserwacje przestrzeni kosmicznej w poszukiwaniu rozbłysków gamma), satelity obserwacji Ziemi AIST 2D oraz mikrosatelity typu CubeSat o nazwie SamSat-218. W niedalekiej przyszłości (domyślnie, do 2021 roku) centrum kosmiczne ma zapewnić obsługę nowych rosyjskich rakiet kosmicznych z serii Angara. Dalsze plany obejmują m.in. starty misji załogowych, które mają być realizowane począwszy od 2023 roku.

Czytaj też: Rosja: starty księżycowe tylko z nowego kosmodromu

Kosmodrom „Wostocznyj” wybudowany w obwodzie amurskim na wschodzie Rosji jest trzecim tego typu obiektem ulokowanym na terytorium tego państwa – obok ośrodków Kapustin Jar w okręgu astrachańskim i Plesieck w obwodzie archangielskim. Prace nad realizacją projektu trwają od 2011 roku. Całkowity koszt inwestycji może sięgnąć nawet ponad 13 miliardów USD. Roskosmos planuje, że od 2020 roku z dalekowschodniego kosmodromu  będzie realizowane 45% wszystkich rosyjskich misji kosmicznych, 44% z Plesiecka, a z Bajkonuru w Kazachstanie zaledwie 11% - wobec obecnych 65% i to właśnie chęć uniezależnienia się od centrum kosmicznego, które po upadku ZSRR znalazło się poza granicami Federacji Rosyjskiej jest głównym powodem tej ogromnej inwestycji. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

16 komentarzy

roman Piątek, 29 Kwietnia 2016, 12:09
można marudzić, ale jednak Rosja to jest potęga techniczna. szkoda, że system i wojenne zapędy niwelują ten potencjał. czasami sobie oglądam te stare misje i kiedy się zastanawiam, że to wszystko przeliczano prawie, że na palcach i się udawało. popatrzymy teraz na PL, dostęp do technologii, znacznie, znacznie lepszy a w czym nam się udało wybić... zderzcie to teraz z naszym programem kosmicznym
yaro Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 9:30
Dziś poleciał, wszystko gra, amerykanie non stop przesuwają starty i nikt z tego nie robi wielkiego haloooo, to nowy kosmodrom i przesuniecie o jeden dzien akurat nikomu nie robi różnicy, mozna to tylko poczytać za sukces .... start przesunięty o niecałe 24 godziny ... możemy Rosjanom pozazdrościć tylko.
mig Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 9:23
wszystkie programy kosmiczne to jedna wielka awaria
orbiter Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 9:22
No udało się - poszła , prawidłowo poleciała przyjemność oglądać takie starty pamiętam starty na księżyc jak również amerykańskie loty wahadłowców . To jednak jest sztuka tyle stali wysłać tak wysoko - być jak najbliżej i po czuć drżenie ziemi w chwili startu .No nie każdy ma możliwość to przeżyć w realu - ale dziś telewizja oddaje ta atmosferę . Jak widzę po wpisach nie którzy z niczego nie zadowoleni - grymaszą a nic nie mają w zamian ?
bender Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 14:31
Polecam Kennedy Space Center na Florydzie. Jesli nie jestes VIPem zaproszonym na oficjalny start to po prostu czas odpalenia rakiety dostajesz w telewizji sniadaniowej, nastepnie bierzesz fotelik wedkarski, kilka piwek, wsiadasz w samochod, udajesz sie nad brzeg Indian River na wysokosci Cape Canaveral, siadasz sobie na trawce i... mimo odleglosci slyszysz huk i czujesz wibracje oraz potege rakiety, ktora powoli unosi sie w powietrze, przyspiesza, zeby po kilku minutach zniknac w kosmosie :-)
gepard Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 11:18
przyjacielu rakieta nośna, ktorej udało sie wystartować to model z połowy lat 60-tych, więc te ochy i achy troszkę śmieszne...
murison Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 9:02
komuś właśnie popełniane jest samobójstwo...
Kardinalen Środa, 27 Kwietnia 2016, 23:08
tak coś czuje,że po Krymie kolejny do inkorporacji może iść Kazachstan ;)
łowca_gimbazy Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 11:29
A co ma Kazachstan do kosmodromu Wostoczny? Przecież ruscy dlatego się wynoszą z Bajkonuru, że nie stać ich nawet na dalsze płacenie Kazachstanowi za jego wykorzystanie...
Widimer Środa, 27 Kwietnia 2016, 22:38
Za to dla amerykańskich w sam raz
magazynier Środa, 27 Kwietnia 2016, 22:07
Putin nie daruje ;(. Taka obsuwa ;). Ciekawe ile z 10 mld rubli wydali na mercedesy w kryształkach Svarowskiego? Na szczęście system startowy jest autonomiczny i automatyczny :)
P.S. Dlaczego Rosjanie nie zbudowali do tej pory rakiety wielokrotnego użytku?
Total Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 19:34
@magazynier

Jak to nie zbudowali ? Zbudowali i odpalili Burana.
cbzp Czwartek, 28 Kwietnia 2016, 23:01
To prom kosmiczny. Wynosiła go rakieta jednorazowego użytku Energia.
Rafał Środa, 27 Kwietnia 2016, 20:44
oj polecą głowy
orbiter Środa, 27 Kwietnia 2016, 20:22
Oby im się udał z powodzeniem start z nowego kosmodromu - dla nich na pewno to i strach czy uda się ale i przyszłość w dalszych lotach ich rakiet . Z własnego i nowoczesnego można wiele misji zaplanować . Choć daleko na wschód przesunięty - ciekawe gdzie w przyszłości będą lądować . Czy w Kazachstanie - czy innym miejscu .
Willgraf Środa, 27 Kwietnia 2016, 17:07
za zimno dla ruskich rakiet