Reklama

Polska

Systemy satelitarne Inmarsat oferowane dla bezpieczeństwa narodowego

W Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu SatCom Club. Tym razem hasłem przewodnim konferencji były „Technologie satelitarne i usługi wspierające narodowe bezpieczeństwo”. W ramach wydarzenia zaprezentowano rozwiązania techniczne w tej materii oferowane przez firmę Inmarsat, omówiono także miejsce systemów komunikacyjnych w procesie modernizacji Sił Zbrojnych RP. 

Konferencja SatCom Club 

W dniu 6 kwietnia br. w ambasadzie Wielkiej Brytanii odbyło się kolejne spotkania z cyklu SatCom Club. Hasłem przewodnim konferencji były "Technologie satelitarne i usługi wspierające narodowe bezpieczeństwo" (ang. Satellite technologies and services in support of national security"). 

Rozwój technologiczny i innowacje w kosmosie- nadążyć za zmianami

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji wystąpienia Andy Starta, Presidenta Global Government w Inmarsat. Omówił on wyzwania, które stoją przed rządami w kwestii komunikacji satelitarnej w obecnych nieprzewidywalnych czasach z narastającą liczbą konfliktów zarówno o charakterze lokalnym, jak i miedzynarodowym, w różnych, często odległych lokacjach. Dodatkowo zwiększająca się rola internetu w życiu społecznym i politycznym powoduje, że rządy zmuszone są do dostarczania szybkiego dostępu do sieci dla swoich pracowników. Wyzwania te są zdaniem Andy Starta widoczne obecnie na całym świecie, także wśród najbogatszych krajów. Z drugiej jednak strony za potrzebami nadąża rozwój technologiczny i innowacje zapewniające coraz tańsze, szybsze i efektywniejsze wykorzystanie technologii kosmicznych.

Trzy technologie, które zmienią branże kosmiczną

Andy Start opisał w tym wystąpieniu trzy najbardziej zmieniające tą branże technologie, które pojawiły się w ostatnich latach. Są to rakiety nośne wielokrotnego użytku takie jak Falcon 9, satelity o wysokiej częstotliwości zapewniające większą przepływ danych przy jednocześnie zmniejszających się rozmiarach sprzętu, a także elektryczne statki kosmiczne i satelity pozwalające znacznie zmniejszyć ich wagę. Wszystkie te innowacje razem wzięte pozwolą więc ograniczyć koszty użytkowania przestrzeni kosmicznej pozwalające także zwiększyć także przepływ danych w kosmosie. 

Najnowsze technologie Inmarsat

Również Inmarsat prowadzi projekty badawczo-rozwojowe, w celu zwiększenia innowacyjności oferty. Przedstawiciel firmy wśród systemów zapewniających największe zmiany na rynku wymienił ważącego ponad 6,6 tony satelitę Alphasat (Inmarsat-4A F4), który znalazł się na orbicie w lipcu 2013 roku i zapewnia dodatkowe możliwości przesyłania danych w paśmie L zarówno dla użytkowników rządowych, jak i komercyjnych w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce, Drugim omawianym programem Global Xpress, w ramach którego na orbitę trafiły już trzy z czterech zaplanowanych satelitów zapewniających dostęp do danych w paśmie Ka na płaszczyźnie globalnej, w tym dla celów wojskowych. Inmarsat pracuje też nad nowej generacji sprzętem Inmarsat 6 pracującym w paśmie L i Ka. 

Global Xpress, któremu poświęcono osobną prezentację to program, w rozwój którego Inmarsat zainwestował 1,6 mld USD. Ma on zapewnić szerokopasmowy mobilny dostęp do sieci dostarczany globalnie przez jednego obserwatora. System trafia zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i na co postawiono szczególny nacisk podczas spotkania w ambasadzie brytyjskiej dla sił zbrojnych, ministerstw czy innych służb państwowych takich jak np. Służba Cywilna czy policja. Omówiono również techniczne aspekty działania systemu, w tym te związane z bezpieczeństwem danych i przeciwdziałania urządzeniom zakłócającym sygnał. 

Systemy komunikacji satelitarnej w polskich siłach zbrojnych 

Pułkownik Bogusław Jaworski ze Sztabu Generalnego przedstawił z kolei potrzeby polskich sił zbrojnych w dziedzinie łączności. Jak wyjaśnił pułkownik Polska zwróciła uwagę na ważność tej formy łączności w związku z udziałem polskich żołnierzy w misjach w Iraku i Afganistanie, a od tamtej pory możliwości w tym zakresie są systematycznie rozbudowywane we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. W przyszłości przewidywane jest dalszy rozwój tych systemów zarówno w jednostkach bojowych, jak i wsparcia m.in. w ramach programu BMS lub dronów. 

Inmarsat dla sił zbrojnych

Inmarsat z kolei identyfikuje, aż 11 z 14 programów modernizacji sił zbrojnych, do których firma mogłaby zaproponować swoje systemy w dziedzinie satelitarnej i łączności jako w dużym stopniu spełniające potencjalne potrzeby użytkownika. Są to m.in.  systemy lotnicze i obrony powietrznej, modernizacja wojsk pancernych i zmotoryzowanych, a także indywidualnego wyposażenia żołnierzy, zwalczanie zagrożeń na morzu i wreszcie satelitarne systemy rozpoznawcze.  

Reklama

Komentarze

    Reklama