Reklama

Polska

Krzysztof Samp, ZPSK: Rekomendacje w zakresie strategii i narodowego programu [Space24.pl TV]

  • Obrona Terytorialna 3
    Obrona Terytorialna 3

W rozmowie ze Space24.pl Krzysztof Samp, członek zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, opowiedział o podstawowych powodach zorganizowania Forum Sektora Kosmicznego 2016. Zreferował także główne założenia rekomendacji przedstawionych podczas konferencji przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. „Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest byśmy mieli przynajmniej te dwa filary. Z jednej strony działalność w Europejskiej Agencji Kosmicznej, a z drugiej strony w kraju, i żeby te dwa filary się wzajemnie uzupełniały” - powiedział nasz rozmówca 

W rozmowie ze Space24.pl Krzysztof Samp, członek zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego opowiedział o podstawowych powodach zorganizowania Forum Sektora Kosmicznego 2016. "Przede wszystkim zależało nam na tym, żeby skupić i zebrać ze sobą razem przedstawicieli sektora kosmicznego w Polsce, żebyśmy z jednej strony zobaczyli jaki jest bilans naszych dotychczasowych działań, ponieważ w Europejskiej Agencji Kosmicznej działamy od 2012 roku, mamy już pewne osiągnięcia, więc chcieliśmy je pokazać, a z drugiej strony ustalili jak chcemy dalej rozwijać polski sektor kosmiczny i jak widzimy naszą rolę w Europejskiej Agencji Kosmicznej" - powiedział Krzysztof Samp.

W czasie rozmowy ze Space24.pl Członek Zarządu ZPSK odniósł się także do tego, jak ważne jest stworzenie strategii rozwoju sektora kosmicznego i narodowego programu, tak by przedsiębiorcy wiedzieli w jakie programy warto inwestować pieniądze, a także by zdefiniować przed nadchodzącą radą ministerialną, w które programy ESA Polska powinna się zaangażować. 

W kwestii rekomendacji przedstawionych przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego podczas konferencji Krzysztof Samp stwierdził: "Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest, byśmy mieli przynajmniej te dwa filary. Z jednej strony działalność w Europejskiej Agencji Kosmiczne, a z drugiej strony w kraju, i żeby te dwa filary się wzajemnie uzupełniały, bo dobrze wiadomo, że w ESA nie możemy rozwijać wszystkich pomysłów, wszystkich rozwiązań, technologii. Są pewne rozwiązania, które są specyficzne dla nas, dla naszych potrzeb czy też strategiczne z punktu widzenia kraju. To byśmy rekomendowali rozwijać w ramach narodowego programu kosmicznego."

Czytaj też: Warto inwestować w technologie kosmiczne

Reklama

Komentarze

    Reklama