Londyn modernizuje system odstraszania nuklearnego

Środa, 09 Marca 2016, 10:27

Brytyjskie resort obrony ujawnił plan zainwestowania kolejnych 642 milionów funtów w program Successor, w ramach którego powstaną atomowe okręty podwodne z rakietami balistycznymi nowej generacji.

Gwarancja przekazania ponad 640 milionów funtów ma pozwolić na zbudowanie po 2030 r. czterech następców obecnie wykorzystywanych, strategicznych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi typu Vanguard. Część tych środków (225 milionów funtów) ma być przeznaczona na zmodernizowanie infrastruktury stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness, gdzie w przyszłości mają być montowane nowe „boomery”. Taka inwestycja ma pozwolić na budowanie nowych jednostek z maksymalną wydajnością.

Kolejne 200 milionów funtów zostanie przekazane na opracowanie systemu napędowego. Brytyjczycy chcą również zwiększyć finansowanie amerykańsko–brytyjskich prac nad sekcją z rakietami balistycznymi CMC (Common Missile Compartment). Sekcje te mają być praktycznie takie same na „boomerach” przyszłości w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Całkowity koszt etapu projektowania i budowy prototypu ma wynieść w sumie około 3,9 miliarda funtów. Pieniądze te zapewnią jednak tysiące miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, pozwolą rozbudować infrastrukturę oraz umożliwią opracowanie i wprowadzenie zupełnie nowych technologii.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

45 Środa, 09 Marca 2016, 17:57
Gdzie będa stacjonować,Szkocja ich nie chce.Faslane to Szkocka baza niedaleko Glasgow.Pewnie w Londynie.
Edmund Środa, 09 Marca 2016, 10:44
A to ciekawe, już będą opracowywać, projektować i budować, a nie będzie ani jednego "dialogu technicznego", ani jednej konferencji czy bankietu. To nie do pomyślenia. Czy to jest legalne ? Poza tym już zagwarantowali środki na projekty po 640 milionów funtów na projekty po 2030 roku. Powstaną nowe miejsca pracy, infrastruktura zostanie rozbudowana, wprowadzona zostanie zupełnie nowa technologia. Polski MON patrz i ucz się.