"Indyjski GPS" ruszy w lipcu. Piąty satelita na orbicie

Czwartek, 21 Stycznia 2016, 16:10 Polar SLV IRNSS
Czwartek, 21 Stycznia 2016, 16:10 IRNNS-1E
Czwartek, 21 Stycznia 2016, 16:10 zasięg IRNSS
  • Polar SLV IRNSS
  • IRNNS-1E
  • zasięg IRNSS

Rakieta nośna Polar SLV, która wystartowała z kosmodromu Satish Dhawan, wyniosła na orbitę piątego indyjskiego satelitę nawigacyjnego systemu IRNSS, który ma osiągnąć gotowość operacyjną w lipcu 2016 roku, po umieszczeniu w kosmosie kolejnych dwóch satelitów. Był to jednocześnie pierwszy indyjski start rakiety orbitalnej w tym roku.

W dniu 20 stycznia br. rakieta nośna Polar SLV-C31, która wystartowała z kosmodromu Satish Dhawan na wyspie Sriharikota w stanie Andhra Pradesh, wyniosła na orbitę piątego indyjskiego satelitę nawigacyjnego IRNSS-1E. Start odbył się ze wspomaganiem aż sześciu boosterów na paliwo stałe, co jest najcięższą konfiguracją indyjskiej rakiety nośnej. Był to jednocześnie pierwszy indyjski start rakiety orbitalnej w tym roku.

Satelita IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System) -1E ma masę 1425 kg, zbudowano go w Centrum Satelitarnym Indyjskiej Organizacji Badań Kosmosu (ISRO) w Bangalore przy wsparciu Centrum Aplikacji Kosmicznych (SAC) z Ahmedabadu. Jego misja na orbicie geosynchronicznej na wysokości ok 36000 km nad Ziemią przewidziana jest na 12 lat.

zasięg IRNSS

Kolor granatowy - dokładność 10 m, kolor jasnoniebieski - dokładność 20 m. Ilustracja: Brilliantwiki2/Wikipedia

Pełna konstelacja siedmiu satelitów IRNSS ma osiągnąć gotowość operacyjną w lipcu 2016 roku, ma ona zapewnić dokładność wskazań na poziomie 10 metrów na terenie Indii i kilku sąsiadujących krajów (kolor granatowy na mapie) lub 20 metrów na pozostałym obszarze (kolor jasnoniebieski na mapie). Całkowity koszt projektu jest szacowany na 240 mln USD, z czego każdy satelita ma kosztować ok. 19 mln USD.

ISRO szacuje, że w przyszłości do objęcia zasięgiem całego globu będzie potrzebować od 15 do 18 satelitów, czyli mniej niż Amerykanie, Europejczycy, czy Rosjanie. Hinduscy naukowcy rozpoczęli już spotkania z czołowymi firmami z rynku elektronicznego i telefonii komórkowej po to, by zaprezentować im możliwości IRNSS, a także omówić techniczne aspekty związane z integracją z nim sprzętu cywilnego.

Zdaniem przedstawicieli ISRO do telefonów komórkowych wystarczy dopisanie prostego kodu, by umożliwić im odbiór sygnałów w paśmie L, z którego korzysta IRNSS. "Indyjski GPS" ma zapewniać dwa typy serwisów:  Standard Positioning Service (SPS) dla użytkowników cywilnych i Restricted Service (RS), wykorzystywany przez siły zbrojne i innych użytkowników państwowych. Cały system pozostanie pod kontrolą rządu Indii.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

igo Piątek, 22 Stycznia 2016, 10:25
Zadziwia fakt, że polskie władze nie myślą na serio nad polskim satelitą zwiadowczym, który skokowo poszerzyłby świadomość operacyjną polskiego wojska i nie chodzi tu o samodzielne jego wyprodukowanie, bo takich możliwości niestety nie mamy, ale kupienie go na rynku, na to nas stać. Jeśli były miliardy na "durne" ekrany dzwiękochłonne chroniące pola, to na satelitę też powinny być.
X Piątek, 22 Stycznia 2016, 17:55
Kupowanie "na rynku" satelity szpiegowskiego/rozpoznawczego jest jak ściśle tajna rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski i USA z wykorzystaniem usług tłumacza zaoferowanego przez Kreml. Albo zbudujesz go sam, albo będzie tyle warty co Google Earth.
bender Piątek, 22 Stycznia 2016, 16:14
Zadziwia fakt, ze nie wiesz, ale na wszelki wypadek marudzisz.
Mamy od paru lat umowe z Wlochami na korzystanie z ich satelitow, budujemy obecnie wlasne centrum odbiorcze (zeby dostawac informacje online), a docelowo planujemy wlasne satelity. Sa to informacje dostepne na tym portalu.
Szczery Piątek, 22 Stycznia 2016, 22:02
zadziwia fakt ze dalej do ciebie nie dotarlo to ze zamiast nikomu niepotrzebnych ekranow dźwiękochłonnych mogli bysmy miec wlasne satelity i nie musieli bysmy byc na niczyjej lasce