Rosja: okręt podwodny "Władimir Monomach" odpalił dwie rakiety balistyczne Buława

Środa, 18 Listopada 2015, 16:40 Monomach

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu ćwiczebnego odpalenia dwóch rakiet balistycznych „Buława" ze strategicznego okrętu podwodnego „Władimir Monomach”. Próba zakończyła się pełnym sukcesem.

Był to jeden z niewielu przypadków, gdy w ramach testów okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi wykonano strzelanie salwą. Dla Rosjan sukces jest tym większy, że dotyczy nowego okrętu „Władimir Monomach” projektu 955 typu Borei (druga jednostka seryjna) oraz systemu rakietowego, z którym wcześniej były poważne problemy (próba przeprowadzona na okręcie typu Borei „Aleksander Newski” 6 września 2013 r. zakończyła się niepowodzeniem, po dwóch minutach lotu pocisk wpadł do Oceanu Arktycznego).

Wykonany ostatnio test zakończył się pełnym sukcesem, pociski międzykontynentalne wystrzelone z rejonu Morza Białego przeniosły głowicę ćwiczebną do wyznaczonego rejonu na poligonie Kura na Kamczatce. W czasie strzelania okręt znajdował się w zanurzeniu. Jest to ostateczne potwierdzenie, że „Władimir Monomach” i jego załoga są gotowi do wykonywania zadań bojowych.

Podobne próby dopuszczające do służby operacyjnej przeprowadzono pod koniec listopada 2014 r. na Morzu Barentsa, wykorzystując do tego pierwszy seryjny atomowy okręt podwodny z rakietami balistycznymi typu Borei „Aleksander Newski”.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Miras Czwartek, 19 Listopada 2015, 20:22
Sorry jeśli jestem trochę zacofany z gegry, ale 'Ocean Arktyczny' to dla mnie nowość...
Podpułkownik Wareda Piątek, 20 Listopada 2015, 10:07
Miras!

No co Ty, bez żartów! Zaglądasz na strony portalu militarnego D24 i nie słyszałeś o Oceanie Arktycznym? To tak samo, jakby historyk literatury polskiej nie słyszał o Adamie Mickiewiczu. Chociaż z drugiej strony, w czasach nam obecnych, wszystko jest możliwe. Pamiętam rozmowę dwóch pań w autobusie miejskim przed kilkunastoma laty - w jednym z miast wojewódzkich. Podczas tej rozmowy, jedna pani zapytała drugą - "co to jest defloracja?". I tak bywa.
Miras! OCEAN ARKTYCZNY (zwany także: Morzem Arktycznym, Morzem Lodowatym oraz Oceanem Lodowatym Północnym) ma powierzchnię ok. 14 milionów kilometrów kwadratowych i jest najmniejszym i najpłytszym oceanem na Ziemi. Ponadto, niektórzy naukowcy twierdzą, że być może - jest to również najmłodszy ocean na naszym globie. Dawniej uważano, że Ocean Arktyczny jest częścią Oceanu Atlantyckiego.
OCEAN ARKTYCZNY rozciąga się wokół bieguna północnego, między Eurazją, a Ameryką Północną.

Ponadto, na Ziemi jest również OCEAN ANTARKTYCZNY (zwany także: Oceanem Lodowatym Południowym bądź Oceanem Południowym) o powierzchni ok. 20 milionów kilometrów kwadratowych.