Rosjanie lecą na Księżyc

Środa, 28 Października 2015, 16:10 Rosja na Księżycu

Rosja zapowiada, że jej pierwsza misja załogowa na Srebrny Glob odbędzie się w 2029 roku. Poprzedzi ją szereg eksperymentalnych lotów załogowych i bezzałogowych realizowanych przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. 

Rosja zapowiada, że jej pierwsza misja załogowa na Srebrny Glob odbędzie się w 2029 roku. Plany te potwierdził dyrektor Korporacji Rakietowo-Kosmicznej „Energia” Władimir Sołncew, która jest spadkobiercą biura konstrukcyjnego im. Siergieja Korolowa i obecnie produkuje rakiety z rodziny Sojuz. Lądowanie Rosjan na Księżycu ma poprzedzić seria eksperymentalnych misji załogowych i bezzałogowych. Luna 27 realizowana wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) ma wystartować już za 5 lat, a jej celem będzie poszukiwanie przy użyciu łazika lodu i innych związków chemicznych użytecznych do budowy bazy księżycowej. Obecność zamarzniętej wody w planowanym rejonie lądowania tej misji w Basenie Biegun Południowy Aitken  potwierdziła w 2012 roku sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Plany misji załogowej ujawnione przez Władimira Sołncewa zakładają opracowanie do 2021 roku nowego statku kosmicznego, wykonanego z użyciem kompozytów. Miałby on następnie przejść serie lotów testowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a w 2025 roku mógłby polecieć w okolice Księżyca po to, by sprawdzić technologie konieczne do bezpiecznego lądowania na powierzchni Srebrnego Globu w 2029 roku. Zakładany pobyt astronautów na powierzchni planety ma potrwać dwa tygodnie. Projekt ma też posłużyć przygotowaniu przyszłej stacji treningowej przydatnej przed ewentualnym lotem na Marsa. Rosyjskie plany są ściśle powiązane z planami ESA, która zamierza wybudować międzynarodowe miasteczko badawcze na Księżycu.

Rosja prowadziła zaawansowany program lotów na Księżyc w czasie Zimnej Wojny, ale w związku z sukcesem amerykańskich misji Apollo oraz katastrofami rakiet nośnych N1 został on zamknięty w latach 70. XX wieku.

Czytaj więcej: Europejskie wyposażenie dla rosyjskiej misji księżycowej

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

FTR Czwartek, 29 Października 2015, 21:41
ile to już zapowiedzi czynili... ciągle gadają aby podtrzymać mit, że są supermocarstwem..
Zdenek Czwartek, 29 Października 2015, 15:57
Dopóki ropa jest poniżej 70 $ za baryłkę to mogą co najwyżej robić konferencje prasowe na ten temat.
vvv Czwartek, 29 Października 2015, 9:50
ruska propaganda...kiedy smrod kryzysu taniej ropy staje sie nie do zniesienia to trzeba maluczkim wskazac nowy cel...ksiezyc, patrzcie my to mocarstwo bo lecimy na ksiezyc wiec nie jest tak zle :D swoja droga to troche kiepsko bo usa planuje lot na marsa a nie na ksiezyc.
Daniel Środa, 28 Października 2015, 22:22
"przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną"

Ciekawe, czy EAK o tym wie;)
Erwinek Środa, 28 Października 2015, 20:13
W sprawie tytułu. Czy lecą wszyscy naraz?
Podpułkownik Wareda Czwartek, 29 Października 2015, 1:38
Erwinek!

No dobrze. Udowodniłeś, że pamiętasz dowcipy - w tym przypadku - rodem z PRL-u. Po raz pierwszy, dowcip o poniższej treści opowiadano w 1961 roku, przy okazji lotu Jurija Gagarina na orbitę okołoziemską.

Pierwowzór tego dowcipu był następujący:

- Panie majster, Ruskie w Kosmos polecieli!
- Wszystkie?
- Nie, tylko jeden.
- To co mi, chłopaku d .. ę zawracasz.

Erwinek, a teraz spróbuj napisać coś sensownego na temat powyższego artykułu - przypomnę: dot. zapowiedzianego przez Rosję lotu załogowego na Księżyc.
Geoffrey Czwartek, 29 Października 2015, 8:35
Sensowny komentarz byłby taki, że Rosjanie CHCĄ polecieć na Księżyc, a nie LECĄ. Po pierwsze nie mają za co, po drugie - nie mają technologii. Nie wystarczą standardowe rakiety nośne do umieszczania satelitów na niskich orbitach. Czyli w sumie to tylko rosyjska propaganda.
Kilo Czwartek, 29 Października 2015, 12:51
Ale umowmy sie, poza Chinami obecnie ani USA ani Rosja nie maja na tyle zaawansowanego program kosmicznego, zeby ponownie stanac na Ksiezycu. To juz nie to pokolenie inzynierow I dekady zaniedban. Przeciwstawianie rosyjskiej propagandzie ("planuja Ksiezyc") amerykanskiej ("planuja Marsa") to wyscig bajkopisarski. Obie strony tylko planuja. Chiny w tym czasie konsekwentnie rozwijaly program. Stawiam, ze pierwszy czlowiek na obcym globie w tym stuleciu bedzie jednak Azjata.
Ja Czwartek, 29 Października 2015, 12:17
A jakiejże technologii nie mają? Tylko konkrety!
bender Czwartek, 29 Października 2015, 11:23
Popieram. I zlosliwie dodam, ze zeby poleciec na ksiezyc to trzeba jeszcze w niego trafic ;-)
Golgotan Środa, 28 Października 2015, 20:39
tak byłoby najlepiej i jeszcze, żeby tam zostali na stałe.
d Środa, 28 Października 2015, 18:07
Następny lot - z 12x BMP-1, które będą "bronić interesów" na tym kontynencie....
wza Środa, 28 Października 2015, 17:13
Bezpieczny termin. Dyrektor Korporacji będzie już wtedy na emeryturze, a i my już nie będziemy pamiętali ...