Polskie systemy pomogą w poszukiwaniu życia na Marsie

Wtorek, 29 Września 2015, 17:39
Wtorek, 29 Września 2015, 17:39
Wtorek, 29 Września 2015, 17:39

Polska spółka Creotech Instruments S.A działająca na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN bierze udział w budowie elementów orbitera, który zostanie wykorzystany w projekcie ExoMars. W ramach tej ambitnej misji kosmicznej realizowanej wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną i Rosyjską Agencję Kosmiczną Roskosmos poszukiwane będą biologiczne ślady życia na Marsie. Projekt ma się rozpocząć już w przyszłym roku. 

Polska spółka Creotech Instruments S.A działająca na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN bierze udział w budowie elementów orbitera (czyli sztucznego satelity), który zostanie wykorzystany w projekcie ExoMars. Misja będzie realizowana wspólnie przez przez Europejską Agencję Kosmiczną i Agencję Kosmiczną Federacji Rosyjskiej przy udziale naukowców z całej Europy.

W budowie ExoMars Trace Gas Orbiter bierze udział Centrum Badań Kosmicznych PAN, którego zadaniem jest wyprodukowanie i montaż  kamery CaSSIS. Będzie ona wykonywać kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości koncentrując się na formacjach skalnych, gdzie zdaniem naukowców może dochodzić do śladowych emisji gazów. Ich analiza może być przydatna w analizie, czy na Czerwonej Planecie istnieje bądź istniało w przeszłości życie.

Udział spółki Spółka Creotech Instruments S.A w tym projekcie polegał na montażu powierzchniowym elementów systemu zasilania zaawansowanej kamery CaSSiS. Zadanie zostało zrealizowane z wykorzystaniem jedynej w Polsce sterylnej hali montażowej „clean room”, która spełnia wymagania Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Firma dysponuje dwoma takimi pomieszczeniami. Większe o powierzchni 100  gwarantuje czystość na poziomie 100 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (norma ISO 8) natomiast mniejsze o powierzchni 30 m² czystość na poziomie 1 tysiąca do 10 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (normy ISO 6 i 7). "Kosmicznie" czysta hala została otwarta w styczniu br., a jej najważniejszym elementem jest trzymodułowa linia produkcyjna, służąca do montażu powierzchniowego elektroniki wysokiej niezawodności.

Misja ExoMars ma się rozpocząć w 2016 roku. W pierwszej kolejności na Czerwoną Planetę zostaną wysłane orbiter i lądownik. W 2019 roku dostarczone natomiast zostaną dwa łaziki. Jeden z nich będzie wyprodukowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, a drugi przez Rosyjską Agencję Kosmiczną Roskosmos. Celami naukowymi misji ExoMars będą poszukiwanie śladów życia na Marsie, scharakteryzowanie dystrybucji wodnej i geochemicznej powierzchni planety oraz badanie środowiska i identyfikacja zagrożeń pod kątem przyszłej misji załogowej. 

(AH)

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

pln Środa, 30 Września 2015, 11:22
Teraz powstaje pytanie, jeżeli istniało życie na Marsie to jakiej wielkości były żyjące organizmy? Jak wskazuje archeologia/ geologia w ciepłych okresach Ziemi kiedy średnia temperatura była o kilka stopni większa jak dziś, żyjące organizmy były znacznie większe (dinozaury). Kiedy było zimniej były mniejsze (ssaki). Mars jest oddalony od słońca więc teoretycznie powinno być tam zimniej ale jest też mniejszą planetą więc powinien szybciej się nagrzewać. Mówimy tu oczywiście o czasach kiedy na Marsie było pole magnetyczne.
Leo Wtorek, 29 Września 2015, 22:29
Jeżeli rakiety będą ruskie to szkoda pieniędzy bo znów nie uda się opuścić nawet ziemskiej grawitacji.
Racjonalista Wtorek, 29 Września 2015, 17:51
Jak wiele innych ambitnych projektów ten pewnie też stanie się ofiarą cięcia kosztów, więc nie był bym takim optymistą.
nikt Wtorek, 29 Września 2015, 20:04
Na szczęście politycy chyba mają ograniczone pole działania dla takich przedsięwzięć międzynarodowych